Türkoğlu ve Dörtyol Heyeti MKÜ’de

Türkoğlu ve Dörtyol Heyeti MKÜ’de

Turunçgil Projesi Masada

Ak Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu öncülüğünde Dörtyol’dan bir heyet önceki gün Antakya’ya geldi ve MKÜ Rektörü ile bir görüşme yaptı. Görüşmede, Turunçgil Projesi masaya yatırıldı.

Ak Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, Dörtyol Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Hacı İbrahim Seçer ve Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Uzun ile beraber, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya’yı ziyaret etti. Ziyaret sırasında; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kılınç, Genel Sekreter Doç. Dr. Erhan Yengil ile Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Celil Toplu, Prof. Dr. A. Erhan Özdemir ve Yrd. Doç. Dr. Müge U. Kamiloğlu da hazır bulundular.
Ziyarette, Üniversite’nin turunçgiller ve subtropik meyveler konusunda yaptığı çalışmalar ve Dörtyol’da bulunan ve ‘Bahçe 70’ olarak belirtilen alanda yürütülen ve tamamlanan projeler hakkında bilgiler paylaşıldı. Üniversite öğretim üyeleri, bu alanda TÜBİTAK tarafından desteklenen “Turunçgillerde Sektörel Gelişim ve İhracat Şansını Artıracak Çeşit ve Anaç” Projesi, Narenciye Tanıtım Grubu tarafından desteklenen Turunçgil Çeşit Geliştirme Projesi’ne ait tesis edilmiş 23 yeni mandarin ve portakal çeşidini esas alan “Yeni Turunçgil Çeşitlerinin Adaptasyon ve İntrodüksiyon” Projesi ve yine Narenciye Tanıtım Grubu tarafından desteklenen “Portakal ve Mandarin Çeşitleri Geliştirme Projesi” başlıklı projelerin yürütüldüğünü belirttiler.
Öğretim Üyeleri, projelerden, ısıtmalı- soğutmalı, tam otomatik modern fidan yetiştiriciliği için sera tesis edildiğini ve burada projeler kapsamında melezleme, mutasyon, seleksiyon gibi ıslah yöntemleri ile ileride çeşit adayı olabileceğini belirttiler
Ülke ve bölge turunçgil sektörüne önemli katkılar sağlayacak materyaller yetiştirildiğini ve bu materyallerle farklı lokasyonlarda adaptasyon parsellerinin kurulacağını ifade eden Rektörlük heyeti, ayrıca, Dörtyol Turunçgil Üreticileri Birliği’nin Dörtyol mandarinine coğrafi işaret alma çalışmaları olduğu bilgisini verirken, bu konuda Üniversite’nin gerekli destekleri verebileceğini bildirdiler. -Cemil Yıldız-