Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Türksat 6A için geri sayım başladı

Türkiye’nin yerli ve milli ilk haberleşme uydusu gökyüzüne yolculuğa hazır.

Türkiye'nin yerli ve milli

Türksat 6A, Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu olarak, ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan SpaceX’in Falcon 9 roketiyle fırlatılmak üzere geri sayıma geçti. Uydu, Türkiye saatiyle 9 Temmuz 00.20’de uzay yolculuğuna çıkacak.

Türksat AŞ tarafından yapılan açıklamaya göre, fırlatma öncesinde son hazırlıklar tamamlanırken, Türksat Gölbaşı Yerleşkesi’nde de özel bir “Fırlatma Töreni” düzenlenecek. Cape Canaveral’den gerçekleştirilecek fırlatma, canlı olarak izlenebilecek.

Türksat 6A, 42 derece doğu yörüngesine konumlandırılacak ve Türkiye’nin yer sabit (Jeosenkron) haberleşme ihtiyaçlarını karşılayacak kapasiteye sahip olacak. Uydu, TV yayıncılığı ve geniş kapsama alanında ülkenin iletişim gereksinimlerini karşılamak için tasarlandı.

84 yerli ekipman kullanılarak yüzde 80’in üzerinde yerlilik oranına sahip olan Türksat 6A, yaklaşık 4,2 ton fırlatma kütlesi ve 8,4 kW gücünde faydalı yük kapasitesine sahip. Uydunun göreve başlamasıyla birlikte Türkiye, Avrupa ve Güney Asya’da geniş bir coğrafyada hizmet verecek ve Türkiye’nin uyduları tarafından ulaşılan nüfus 5 milyara ulaşacak. -AA-