Türleri barındıran bölge “Milli Park” ilan edilmeli

Türleri barındıran bölge “Milli Park”   ilan edilmeli

Öğünç, Hatay’da kaydedilen memeli türü sayısının 69’a yükseldiğine vurgu yaptı

Türkiye Tabiatını Koruma Deneği Hatay Şube Başkanı Abdullah Öğünç, Uzunkulaklı Çöl Kirpisi ile birlikte Hatay’da kaydedilen memeli türü sayısı 69’a yükseldiğini bildirdi ve bu türleri barındıran bölgenin Milli Park olarak ilan edilmesinin önemine vurgu yaptı.
Öğünç; Bülent Ecevit Üniversitesinden Prof. Dr. Mustafa Sözen ile Dr. Muhsin Çoğal’ın desteğiyle Hatay Dağ Ceylanlarının yayılış alanlarının belirlenmesi amacıyla 2016 ve 2017 yıllarında yaptıkları bilimsel çalışmalarda Hatay için yeni bir memeli türünün keşfedildiğini hatırlattı. Prof. Dr. Sözen tarafından yapılan açıklamaya göre, Uzunkulaklı Çöl Kirpisinin Türkiye’de kayıtları sadece Iğdır’dan ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Kilis ile Ceylanpınar arasında sınıra yakın alanlardan bilindiğine değinen Öğünç, konu ile ilgili açıklamasında şunlara yer verdi: “2016 yılında Hatay ili Kırıkhan ilçesinin Suriye sınırı boyunca yapılan çalışmalarda Uzunkulaklı Çöl Kirpisi Camuzkışlası Köyü yakınlarında Fotokapan ile görüntülenmiştir. Tür bu bölgede Dağ ceylanı yaşama alanını oluşturan kayalık ve bozkır alanlarda yaşamaktadır. Bu alan aynı zamanda geçen yıl keşfedilen Kayalık gerbilinin de (Gerbillus dasyurus) yaşama alanıdır. Bölgeden ayrıca Çizgili sırtlan, Saz kedisi, Yaban kedisi, Kaya sansarı, Kurt, Çakal, Tilki, Yaban domuzu, Oklu kirpi, Kuyruksüren, Alacasansar gibi pek çok diğer türün de yayılış kayıtları elde edilmiştir. Bölge bu zenginliği Türkiye’de memeli çeşitliği açısından en önemli alanlardan birisi durumundadır. Ayrıca Türkiye’de Dağ ceylanının yaşadığı tek bölgedir.

Hatay, bu zenginliğin değerini bilmeli …

Yapılan çalışmaya göre Dağ Ceylanı bölgede Kırıkhan ilçesine bağlı Kaletepe Köyü ile Kumlu ilçesine bağlı Keli Köyü arasındaki yaklaşık 29 km’lik bir alanda sınır boyunca yaşamakta ve bu alanı üstte sayılan türlerle paylaşmakta. Bu yönü ile bu alanın sıkı bir şekilde korunması oldukça önemlidir. Uzunkulaklı Çöl Kirpisi ile birlikte Hatay’dan kaydedilen memeli türü sayısı 69’a yükselmiştir. Hatay bu sayı ile memeli çeşitliliği bakımından Türkiye’nin en zengin illerinden birisi konumundadır. Hatay ili bu zenginliğin değerini bilmelidir ve bir Ekoturizm potansiyeli olarak bu zenginliği değerlendirmelidir. Bunun en etkili yöntemlerinden birisi de bu türlerin çoğunu barındıran bir bölgenin Milli Park ilan edilmesidir. Milli Park için en uygun görünen bölge de Hassa ve Kırıkhan ilçelerinin bir bölümünü kapsayan Leçelik alan ile bu alanın güneyine doğru ilerleyen Dağ ceylanı yaşama alanı ve Gölbaşı gölünü kapsayan alandır. Hatay sahip olduğu bu zenginlik ile bunu hak ediyor.”  -Mehmet ÖZGÜN-

 

(Visited 1 times, 1 visits today)