Tutuklu Çocukların Eseri

Tutuklu Çocukların Eseri

El İşi Sergi…

Hatay’da, tutuklu ve hükümlü çocuklar, el işleriyle sergi oluşturdu.

Mahkum-tutuklu çocuklar sergisi, Antakya Palladium AVM’de oluşturuldu.

Hatay Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda kalan tutuklu ve hükümlü çocukların kendi el emekleri ile yaptıkları ürünler, Antakya’da bulunan Palladium alışveriş merkezinde sergilendi. Çocukların yaptığı birbirinden farklı ürünler sergiye gelenlerin ilgisini çekerken, resimlerin ve el işi dokuma halıların bulunduğu sergide yer alan ürünler satışa da çıkarıldı.
Hatay Cumhuriyet Başsavcı Vekili Taceddin Pınar, serginin, cezaevinde bulunan çocukları topluma kazandırma adına önemli bir çalışma olduğunu belirterek, açılış kurdelesini keserken şunları söyledi:
“Cumhuriyet Başsavcılığı olarak, Cezaevi Müdürlüğümüzün katkılarıyla, içerideki çocuklarımızı topluma kazandırma adına böyle bir çalışma oldu. Tabi sevindirici bir durum, çocukları suçtan uzak tutma adına güzel bir uygulama. Bu tür çalışmalarımız devam edecek. Adliye ve Başsavcılık olarak desteklerimizi esirgemeyeceğiz.”
Hatay Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü İsmet Çelik ise, çocukları sosyal hayatın içerisine adapte etme amacında olduklarını belirterek şöyle konuştu:
“Biz, yarım kalan, belki de hiç gitmedikleri eğitimlerini tamamlamak, onları sosyal-kültürel faaliyetler içerisine sokarak, sosyal hayatın içerisine adapte etmeyi hedefledik. Bu kapsamda, kurumumuzda çeşitli çalışmalar da yapıyoruz. Farklı farklı kurslar açıyoruz ve burada eğitimler alıyorlar. Bu kapsamda, çocukların yapmış oldukları el emeği ürünleri sergileyerek, onların çalışma azmini güçlendirmek amacıyla bu sergiyi düzenledik.”
Konuşmaların ardından, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Taceddin Pınar ve beraberindekiler, serginin açılış kurdelesini kesti. Pınar ve sergiye katılan vatandaşlar, sergilenen ürünleri yakından incelediler.
-Yusuf Cemil Karaçay-