Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Tutuklu Gazeteciler konusunda

Meclis Araştırması Açılsın Hatay


Meclis Araştırması Açılsın

Hatay kadın siyasetinin TBMM’deki önemli ismi, Tülay Hatimoğulları Oruç, 10 Ocak Gazeteciler Günü dolayısıyla TBMM Başkanlığı’na önerge verdi.

HDP’nin Hataylı Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, 10 Ocak Gazeteciler Günü dolayısıyla TBMM Başkanlığı’na bir grup arkadaşı ile birlikte verdiği önergeyle, “tutuklu gazeteciler” konusunda Meclis Araştırması açılmasını istedi.
Oruç’un, araştırmaya gerekçe gösterdiği açıklamaları şöyle:
“Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin (ÇGD) 2022 Basın Özgürlüğü Raporu ile Dicle Fırat Gazeteciler Derneği’nin (DFG) 2022 Yılı Gazetecilere Yönelik Hak İhlalleri Raporu yayınlandı. Raporlarda, basına yönelik ihlallerin boyutuna yer verilmiş.
Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin (ÇGD) 2022 Basın Özgürlüğü Raporu’nda, 2022 yılında gazeteciler ve basın kuruluşlarına ilişkin en az 174 davanın görüldüğü, bu davalarda en az 263 gazetecinin yargılandığı, bazı gazetecilerin birden çok davada hâkim karşısına çıktığı ve gazetecilerin çoğu hakkında açılan davaların yıl içinde birkaç duruşma boyunca devam ettiği bilgisi paylaşılmıştır.
Bu davalarda en az 40 gazetecinin hapis cezası veya para cezasına çarptırıldığı, gazetecilere toplamda en az 92 yıl 11 ay 15 gün hapis cezası verildiği ve toplamda en az 317 bin 900 TL tazminat cezası verildiği, en az 24 gazetecinin hakkındaki yargılama sonucunda beraat ettiği, 2022 yılında en az 33 gazetecinin tutuklandığı, en az 72 gazetecinin gözaltına alındığı ve bazı gazetecilerin, gözaltına alınmalarının ardından tutuklandığı, bazı gazetecilerin ise haklarında kesinleşen yargı kararı uyarınca cezaevine gönderildiği aktarılmıştır. 61 gazetecinin işini yaparken, özellikle toplumsal olaylarda saldırıya uğradığı, engellendiği, saldırıların ardından gazetecilerin gözaltına alındığı, sosyal medya üzerinden tehdit edildiği ve hedef gösterildiği de ifade edilmiştir. Dicle Fırat Gazeteciler Derneği’nin 2022 Yılı Gazetecilere Yönelik Hak İhlalleri Raporuna göre ise 68 gazeteci hakkında soruşturma açılırken, bunlardan 65’i davaya dönüşmüştür. 810 gazeteciye dair devam eden yargılamalarda 76 gazeteciye ceza verilmiş, bu davalarda gazetecilere toplamda 1 müebbet 181 yıl, 6 ay 22 gün hapis, 8 milyon 105 bin 707 TL para cezası verilmiştir. Her iki raporda da yıl içerisinde basın ve ifade özgürlüğüne yönelik en büyük darbelerden birinin, ‘Dezenformasyon Yasası’ olarak ortaya atılan ‘Sansür Yasası’ ile birlikte vurulduğuna dikkat çekilmiştir. Bu düzenlemeyle, iktidarın söylemleri dışındaki tüm haberlerin yargılama konusu yapılmasının önünün açıldığı, sanal medya platformlarının da bu yasa ile birlikte hedef alındığı ifade edilmiştir. Dicle Fırat Gazeteciler Derneği’nin raporunda, 2022’de 56 internet sitesi kapatılırken, bin 109 habere ve 2 bin 210 sanal medya içeriğine erişim engeli getirildiği, yasal dayanağı olmamasına rağmen internette bant daraltmasına gidilerek, sanal medya hesaplarına ve internet sitelerine erişimin engellendiği bilgisi paylaşılmıştır. Halk TV, Tele1, KRT, Flash Haber ve FOX TV gibi kanallar, önceki dönemlerde olduğu gibi, bu dönemde de RTÜK’ün ceza kararlarının hedefi olmuştur. Bu beş TV kanalına verilen idari para cezası 17 milyon 335 bin TL’yi bulmuştur.”

Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, önergesinin son bölümünde de Meclis Araştırması açılması isteminin gerekçelerini sıraladıktan sonra şöyle dedi:
“Anayasa’nın 26. Maddesi, ‘Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar’ hükmü gereğinin uygulanması ve basın özgürlüğü üzerindeki baskıların kaldırılmasını sağlama amacıyla, Anayasa’nın 98., Meclis İç Tüzüğü’nün 104. ve 105. Maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması için gereğini arz ve talep ederiz.”

-Haber/Cemil Yıldız-