TYP ile 875 kişiye iş

TYP ile 875 kişiye iş

Başvurular 23 Ocak, Kura 31 Ocak’ta…

Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İŞ-KUR Hatay İl Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle, il genelindeki okullarda ihtiyaç olan temizlik işçisi temini için geçici süreli işçi alımı yapılıyor. Toplum Yararına Program (TYP) kapsamındaki 875 işçi alımı için başvurular 23 Ocak Pazartesi günü başlayacak ve kura çekimi 31 Ocak günü yapılacak. Protokole, İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük ile İŞKUR Müdürü Hüsnü Çelik imza attı.

Hatay Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hüsnü Çelik, İl Milli Eğitim Müdürlükleriyle, 4,5 ay süreli, temizlik işlerinde görev alacak yeni dönem Toplum Yararına Programlar için gerekli hazırlıklarda son aşamaya gelindiğini belirtti.

15 ilçeyi kapsayan Toplum Yararına Program (TYP), yalnızca okullarda temizlik işlerinde görev yapılmasını kapsamakta olup, 4,5 aylık süreyi içerdiği kaydedildi. İl genelinde toplam 875 kişilik program açılacağına değinen İl Müdürü Hüsnü Çelik, başvuruların 23 Ocak Pazartesi günü alınmaya başlayacağını ve 5 gün boyunca devam edeceğini bildirdi.

Çelik, başvurmak isteyenlerin www.iskur.gov.tr internet adresinden, e-devlet üzerinden ya da ALO 170’i arayarak başvuru yapabileceğini, ancak bu kanalları kullanarak başvuru yapılması sırasında çeşitli sorunlarla karşılaşan vatandaşların İl Müdürlüğü’ne giderek İş ve Meslek Danışmanlarından yardım alabileceğinin de altını çizdi.

İl Müdürü Hüsnü Çelik, yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“875 kişilik asil katılımcıların tamamı Noter kurası ile belirlenecektir. 31 Ocak 2023 günü Noter huzurunda yapılacak kuranın yeri ve saati, ilerleyen günlerde Milli Eğitim İl Müdürlüğü tarafından açıklanacaktır. Noter kurasında ismi çıkanlara gelir testi yapılacak ve hane geliri asgari ücretin bir buçuk katı olanlar, kurada çıksa bile hak sahibi olamayacaktır.”

Okulların ikinci döneminin başladığı 6 Şubat 2023 günü, TYP kapsamında belirlenen 875 kişi görevlerine başlayacak. -Haber/Cemil Yıldız-