Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Üç Fidan’ın İdamının 52. Yılı

Bugün, Türkiye’nin yakın tarihinde

Bugün, Türkiye’nin yakın tarihinde önemli bir dönemeç olan 68 kuşağından önde gelen devrimci liderler Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idamının 52. yılı. Ankara 1 No.lu Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi’nin verdiği idam kararının ardından, üç fidan bugünün tarihi olan 6 Mayıs 1972’de Ulucanlar Cezaevi’nde idam edildiler.
Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, emperyalizme, oligarşiye ve faşizme karşı verdiği mücadelelerle 68 gençlik hareketinin öncü isimlerinden biri olarak hatırlanıyor. Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nu (THKO) kuran üç isim, 1970 yılında sağ ile sol gruplar arasındaki çatışmaların yoğunlaştığı bir dönemde öne çıktılar.
THKO adına gerçekleştirilen bir banka soygunu sonrasında hakkında yakalama kararı çıkarılan Gezmiş ve Aslan’ın aranması başladı. İnan ise bir süre sonra Kayseri’de yakalandı. Ardından yapılan yargılama sonucunda üç genç, Türk Ceza Kanunu’nun 146. maddesi uyarınca suçlu bulunarak idam cezasına çarptırıldılar.
İdam kararı Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından da onaylandı. TBMM’deki tartışmaların ardından, Gezmiş, Aslan ve İnan’ın idamına onay verildi.
Deniz Gezmiş’in son istekleri hakkında kesin bir bilgi bulunmasa da, avukatı tarafından doğrulanmayan bazı isteklerinin olduğu söyleniyor. Ancak Gezmiş’in ölümünden sonra kendisi gibi devrimci arkadaşı Taylan Özgür’ün yanına gömülmek istediği babasına yazdığı mektupta yer alıyor.
Bugün, Türkiye’nin tarihinde önemli bir iz bırakan üç fidanın idamının 52. yılında, mezarları başında ve sosyal medyada paylaşılan mesajlarla anılıyorlar. – İlyas Yiğit-