Ucuz ve Popüler de!

Ucuz ve Popüler de!

Hatay’da da çok tartışılıyor

İstanbul Kadıköy Belediyesi, uygunsuz park edilen Scooter’ları toplatma kararı almıştı. Karar sonrasında, Scooter’ların kullanımına yönelik tartışmalar alevlendi. Tartışmalar sürerken, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı da yeni bir düzenleme üzerinde çalışmaya başladı. Benzer tartışmalar Hatay’da da sık sık gündeme taşınıyor. Ancak belediyeler bu konuda hala çok sessiz!

Antakya ve diğer ilçelerde, hemen hemen her noktada park edilmiş halde bir Scooter hemen herkesin dikkatini çekiyor. Akıllı telefonlar üzerinden kullanıma açılan bu ulaşım aracı hem ucuz hem de hızlı olması sebebiyle, özellikle gençlerin son yollardaki gözdeleri arasında. Ancak sık sık gündeme gelen Scooter kazaları ve yoğun trafik içindeki hızlı halleri, “bir düzenleme şart” diyen vatandaşlar nezdinde en sonunda Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı’nı da harekete geçirmiş durumda.

Hürriyet Gazetesi’nin konuya ilişkin haberine göre, çalışma kapsamında, hız sınırı saatte 50 km’nin üzerinde olan yollarda Scooter kullanımına uydu üzerinden müdahale edilecek. Böylece hız limiti 80 km olan bir yolda scooter’ın hızı önce 10’a, ardından 5’e düşürülecek ve durması sağlanacak.

-BELEDİYELER-

Konuyla ilgili olarak sorulan soruya yanıt veren yetkililer, “Yönetmelikte bu sınırı koyduk, ama yerel yönetimlerin aşağı çekme yetkisi var. İstedikleri zaman bu yetkiyi kullanabilirler” açıklamasını yapıyor. Bu arada, “25 kilometre hızla Scooter kullanan 90 kilo ağırlığındaki bir sürücü, yayaya çarptığında, hele ki çocuksa, yaşlıysa; kırığa, kafa travmasına, korkuya, paniğe neden olur. Bu hız sınırının düşürülmesi düşünülüyor mu?” sorusuna ise yetkililerin yanıtı şu oldu: “Scooter’ların yaya yollarında kullanımı kesinlikle yasak. Scooter’lar, bisiklet yolu veya bisiklet şeridi varsa buralarda, yoksa taşıt yolunda kullanılabilir, kaldırımlarda kullanılamaz.”

-ŞİKAYET!-

Antakya’da oldukça yoğun bir şekilde kullanılan, “Scooter” denen araçları şikayetlerin merkezine koyan durumları ise zaman zaman bu araçların kaldırımlarda da kullanılıyor olması, hızlarının ise bazen korkutucu seviyeye ulaşması. Bu araçlara iki kişi binmenin yasak olduğu bilinse de bazen 3 kişinin dahi Scooter ile yolculuk yaptığına şahit olunabiliyor.

Bu konuda ifade edilene göre, yerel yönetimlerin, hız limitini, il ve ilçelerin yol durumlarına göre 25 km’nin altına indirme yetkisi var. Mesela Ankara ve İstanbul’da 20 km/s’ye düşürüldü. İsteyen belediye, bunu 15 km/s’e de indirebilme yetkisine sahip.

Hatay’daki belediyelerin ise bu konuda henüz bir politikası yok. Vatandaşlar ise olası bir kaza öncesinde, diğer bazı illerde olduğu gibi burada da benzer önleyici ve denetleyici kuralların hayata geçirilmesini talep ediyor.

Tamer Yazar