UEFA, Deplasman Golü Uygulamasını Kaldırdı

UEFA, Deplasman Golü Uygulamasını Kaldırdı

Yeni statü olsaydı, geçen yıl Hatayspor, 4-2 yendiği maç sonrası Galatasaray’ı kupadan eleyecekti.

UEFA, futbolda, deplasmanda atılan 1 golün 2 gol sayılması ile ilgili kuralı kaldırdı. Yeni statüye göre, gol eşitliğinde uzatma ya da penaltı atışları yapılacak. Yeni statü, yeni sezonda uygulamaya girecek.
Statü, eğer iki sezon önce uygulanmış olsaydı, Ziraat Türkiye Kupası’nda ilk maçta Galatasaray’a 2-0 yenilen, ikinci maçı ise 4-2 kazanan Hatayspor, deplasman golü uygulaması ile elenmeyecek, yeni statüye göre elenen takım Galatasaray olacaktı.
Bundan 1,5 yıl önce Hatayspor, Galatarasay’a karşı 4-2 kazanmasına rağmen Kupa’dan elenince, Hataylı spor adamı Samandağspor Antrenörü Yusuf Yatkın’ın şu ilginç görüşleri dikkat çekmişti:
“O dönemde bu kural olsaydı, Hatayspor, Galatasaray’a belki de elenmemiş olacaktı. (2-0) (4-2) Oysa Antakya’da dört gol atan Hatayspor, İstanbul’da iki gol atan Cim-Bom’a elenmişti. Aynı günkü yazımda, ‘bundan saçma bir kural olamaz… Deplasmanda rakibine 2-0 yenilen bir takım, evindeki rövanşta 4 gol atıyorsa, niye elensin ki? En basiti maç uzatılmalı’ diye sormuştum.” -Cemil Yıldız-

(Visited 1 times, 1 visits today)