Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

UKOME’de önemli kararlar alındı

S ve C Plaka

S ve C Plaka Tahsisi Durdu, Devir Devam…

Özel Halk Otobüslerinin işletme hakkı da masaya yatırıldı

Hatay Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki, kısa adı UKOME olan Ulaşım Koordinasyon Merkezi, geçtiğimiz hafta sonunda yılın son toplantısını gerçekleştirdi ve önemli bazı kararlar aldı. UKOME toplantısında alınan kararla, S ve C plaka tahsisleri durduruldu, bu konudaki devir işlemlerinin ise sürmesine izin verildi. Bu arada özel halk otobüsleriyle ilgili işletme hakkı konusu da masaya yatırıldı. Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin 2022 yılı son toplantısı, Genel Sekreter Yardımcısı Metin Açık başkanlığında yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Metin Açık başkanlığında yapılan toplantıda, şoför esnafını yakından ilgilendiren konular görüşülerek karara bağlandı.
Toplantıda, özel halk otobüslerinin işletme hakkının ihale usulüyle verilmesi ile ilgili Sayıştay’ın hazırladığı Denetim Raporu görüşüldü.
Konu hakkında 2014 yılından beri çalıştıklarını ifade eden Metin Açık, “Bu konu, her yıl Sayıştay raporlarında karşımıza çıkıyor. Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde de görüştük. Amacımız, mağduriyet yaşatmadan konuyu yasal çerçevede çözmek. Elimizden geleni yapmak istiyoruz” dedi
Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, özel halk otobüsleri yanı sıra taksi, okul ve personel servislerinin de aynı durumda olduğunu belirtti ve konu hakkındaki gündem maddeleri daha detaylıca görüşülmek üzere alt komisyona gönderildi.
Gündemde görüşülen maddeler arasında, S ve C plakalı araçların yeni tahsis ve devir talepleri de yer aldı.
S ve C plakalı araçların yeni tahsislerinin durdurulmasının Sayıştay raporuna uygun olacağını belirten Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Şube Müdürü Barış Süner, “Çok fazla C plaka başvurusu var. Yeni tahsisleri durduralım. Böylelikle Sayıştay raporunu uygun davranmış oluruz” şeklinde görüş belirtti.
Devir işlemleri öncesi hak sahiplerinin bilgilendirilmesi gerektiğini de ifade eden Açık, “Sayıştay raporuna göre, yakın zamanda bir ihaleye çıkılabilir. Devir işlemi yapmak isteyenlerden taahhütname alarak, yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçmiş oluruz. Hak sahiplerini bilgilendirelim” dedi.
Konuşmaların ardından, S ve C plakalı araçların devir işlemlerinin devam etmesine, yeni tahsislerin ise durdurulmasına oy birliği ile karar verildi.
Toplantıda, Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi yolundaki kavşağın fiziki yapısının değişmesi talebi de gündeme geldi. Kavşakta yaşanan trafik kazalarının önüne geçilmesi için teklifi hazırladıklarını söyleyen Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, çok fazla kamulaştırma yapılmadan yolun genişletilmesini istediklerini belirtti.
İl Trafik Müdürlüğü yetkilileri de konunun kısa vadede kavşak değişikliği ile çözülebileceğini, ancak sorunun uzun vadede “battı çıktı” ve “katlı kavşakla” çözüme kavuşturulabileceğini dile getirdi.
S ve C PLAKA NEDİR?
Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Ulaşım Koordinasyon Merkezi toplantısında yeni tahsisleri durdurulan, devir işlemlerine ise izin verilmesi uygulaması devam ettirilecek olan S ve C plakaları, şu demek:
C Plaka, müşteri hizmeti adı altında, ücretsiz yolcu taşımacılığı yapan servis araçlarını kapsar.
S Plaka ise ücretsiz kendi personelini taşıyan fabrika gibi işyerlerine ait servis araçlarını kapsar.

-Haber/Cemil Yıldız-