Ukraynadaki Türk Öğrencilerden

Ukraynadaki Türk Öğrencilerden

Mkü’ye Yatay Geçiş

Başvuru Bugün Başlıyor

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ), savaş halindeki Ukrayna’da bulunanTürk öğrencilere, öğrenimlerini sürdürebilmeleri için yatay geçiş imkanı sağlıyor. Başvurular bugün başlayacak.

MKÜ’den konuyla ilgili yapılan duyuruda şöyle denildi:

“Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle, Ukrayna’daki yükseköğretim kurumlarında eğitim gören Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenciler ile yabancı uyruklu öğrencilerin ülkemizdeki yükseköğretim kurumlarına yatay geçişle ve özel öğrenci olarak eğitimlerine devamlarına ilişkin olarak, Yükseköğretim Genel Kurulu’nun 28.03.2022 tarihli toplantısında değerlendirilme yapılmış ve söz konusu öğrencilerin ülkemizdeki yükseköğretim kurumlarına yatay geçişleri ve özel öğrenci olarak eğitimlerine devamlarına ilişkin bazı şartlar belirlenmiştir.

2021-2022 eğitim ve öğretim yılı güz dönemi ve öncesinde, Ukrayna’daki tanınan bir yükseköğretim kurumuna kayıt yaptırmış olan ve belirtilen şartları sağlayan öğrenciler, 11-15 Nisan 2022 tarihleri arasında mesai bitimine kadar, yatay geçiş için gerekli belgelerle birlikte Üniversitemize başvuru yapabilirler. Başvurular, online olarak alınacaktır.Hatay MKÜ’ye yatay geçiş yöntemiyle, tıp dahil, bölümlerin neredeyse tamamına toplam 238 öğrenci alımı öngörüldü.” -Mehmet Durmaz-