Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ülke genelinde yasaklanmalı

Milletvekili Topal, önerge ile

Milletvekili Topal, önerge ile havai fişeklerin yarattığı sakıncaları Meclis gündemine taşıdı …

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, bir grup milletvekiliyle birlikte TBMM Başkanlığına ilettiği önergede, havai fişeklerin yarattığı sakıncaları Meclis gündemine taşıdı. Milletvekili Topal, önergede, havai fişek kullanımının, ülke genelinde yasaklanmasının önemine vurgu yaptı.

Hava kirliliğine, kuş ölümlerine, yaralamalara sebebiyet veriyor …
Havai fişeklerin özel günlerde, etkinliklerde konserlerde ve eğlencelerde çok sık kullanılan ürünler olduğunu hatırlatan Milletvekili Topal, önergede şunlara yer verdi: “Yapımında kullanılan kimyasal maddeler insan sağlığına son derece zararlı olmakla beraber hava kirliliğine, kuş ölümlerine ve yaralanmalara da sebebiyet vermektedir. Teknik olarak havai fişekler eğlence amacına yönelik bir piroteknik üründür ve yapımında kullanılan malzemeler ve sistemler nedeniyle basit bir silah sistemi gibi de kabul edilebilmektedir.
5Adli tıp Bülteni’ndeki havai fişekler ile ilgili bir çalışmada ‘ Bataryanın ateşlenmesi sırasında yoğun bir duman ve namlu ağızlarından ortala 40,02 cm yükseklik alev püskürmesi oluştuğu, ortalama 28 g ağırlığındaki havai fişeklerin 0.5 m mesafede ortalama 52,61 m/sn hıza ulaştıkları belirlenmiştir. Fişeklin infilak anında ortalama 144,42 cm çapında alev topu oluştuğu ve aynı zamanda efekt materyal saçılımı gözlemlenmiş, fişeklerin patlama basıncı ortalama 89,10 kPa olarak ölçülmüştür. Yapılan tespitler ışığında havai fişeklerin içerdikleri piroteknik bileşiklerden kaynaklanan, namludan çıkışta alev püskürmesi, fişeğin ulaştığı hız, alev topu oluşumu ve parça tesiriyle yaralama potansiyeline sahip oldukları değerlendirilmiştir’ ifadelerine yer verilmiştir.
Bunun yanında ülkemizde bir çok ilde halk arasında korku ve paniğe sebebiyet verdiği, işitme kaybı gibi sağlık sorunlarına yol açtığı gibi nedenlerle de valiliklerin kararı ile havai fişek kullanımı yasaklanmıştır.
Yasal düzenlemeler yapılmalı …
İnsan sağlığının yanında doğadaki canlı yaşamını da olumsuz etkilediği bilinen havai fişeklerin kuş ölümlerine neden olduğu en bilinir gerçekken güneyde yumurtlayacakları sahillere çıkmaktan vazgeçen Carettaların ve her havai fişek kullanımında korkan sokak hayvanlarının da bu patlayıcı maddelerden olumsuz etkilendikleri de unutulmamalıdır. Tüm bu sebeplerle, havai fişek kullanımının insan sağlığına, canlı ve doğal yaşama zararlı etkilerinin tespit edilmesi, ortaya çıkan olumsuz bulgu ve sonuçların iyileştirilmesi, elde edilen bulgu ve sonuçlar ışığında havai fişek kullanımının ülke genelinde yasaklanması için gerekli yasal düzenlemelerin tespit edilmesi ve yapılması için bir araştırma komisyonu kurulması gereklidir.”   -Mehmet ÖZGÜN-