Ülke kötüye gidiyor

Ülke kötüye gidiyor

CHP’li vekil, referanduma 2 gün kala uyardı…

CHP’li Milletvekili Birol Ertem, referanduma 48 saat kala, ülkede gidişatın hiç de iyi olmadığı uyarısında bulundu.
CHP Milletvekili Birol Ertem, ülkede çok ciddi sıkıntılar olduğunu, ekonomik kriz ve işsizliğin tavan yaptığını belirttiği açıklamasında şunları kaydetti:
“Ciddi bir terör sorunu var. Dış ilişkilerimiz kopmuş durumda. Öncelikle bunlara çözüm bulmamız gerek. Bunlar bir tarafa itildi, bir adamı mutlu etmek için uğraşılıyor. 80 Milyon bir adamı seçecek, o da dönüp milletvekillerini ve bakanları seçecek. Başkan yardımcılarını seçecek. Kaç tane başkan yardımcısı olduğu belli değil. Yargı onun elinde olacak. Vali ve Kaymakamları o atayacak. Aynı zamanda partisinin genel başkanı olacak, sonra da bağımsızlık yemini yapacak.
Devletin yapısı ve işleyişiyle ilgili her türlü kararı alabilme yetkisi var, yeni modelde. Mesela kıdem tazminatını kaldırabilir, ‘asgari ücreti dondurdum’ diyebilir. Şimdiki modelde bu yetkiler TBMM’de ve kanun çıkması gerekir. Bu yetkinin bir kişiye verilmesi doğru mudur? Yetki, demokrasilerde kontrol edilmek için vardır. Kontrolsüz güç güç değildir. Kontrolsüz güç felaket getirir. Demokrasilerin varlık nedeni gücü kontrol etmektir. Anayasa’nın varlık nedeni, devletin gücü karşısında vatandaşı güvenceye almaktır.
Her gittiğimiz yerde esnafımız dert yanıyor. Piyasa kötü olduğu için para kazanamıyorlar, borçlarını ödeyemiyorlar, ailelerini geçindiremiyorlar. Başkanlıkla istikrar geleceğini söyleyenler fiili başkanlıkla istikrarı ortadan kaldırdılar. Ekonomide istikrarın anahtarı demokrasi ve özgürlüklerdir. Tek adam yönetimi ile istikrar gelmez. Ekonomi daha kötü olur, piyasalarda güven unsuru kalmaz, hiç kimse önünü göremez, yabancı yatırım gelmez, insanlar güvenip yatırım yapmaz.”
Referandumla ilgili olarak da konuşan Ertem, iktidar ve çevrelerinin, vatandaşlara anayasa değişikliğini anlatmak yerine ya gündelik olaylardan bahsettiklerini ya da hükümetin icraatlarından bahsettiklerini, böylelikle de farklı gündemler oluşturduklarının altını çizdi.
Vekil Birol Ertem, referandumla ilgili şöyle devam etti:
“Millet yarın neye oy vereceğini bilmek istiyor. Bunu anlatmıyorlar! Gidiyorlar, farklı konular anlatıyorlar. Biz gittiğimiz her yerde sorulan her soruya açıklıkla cevap veriyoruz. Tek adam anayasasının ülkemizi hangi felaketlere sürükleyeceğini anlatıyoruz. Kimseye hakaret etmiyoruz, saygısızlık yapmıyoruz. Kamu olanaklarını kullanmıyoruz. Ama iktidar çevreleri iktidarın tüm gücü ve olanakları ile propaganda yapıyorlar. Tarafsız olmaları yasal zorunluluk olan Valiler, Kaymakamlar, Polisler propaganda yapıyor. Hatta muhtarlarımızı ve vatandaşlarımızı tehdit ediyorlar. Adalet ve eşitlik yok. 80 milyon vatandaşımızın ödediği vergiler referandum çalışmalarında harcanıyor. Üstelik “hayır” diyenlere saygısızca ifadeler kullanılıyor. Terörle aynı safta gösterme sorumsuzluğu yapılıyor. Kendilerinden olanlar ve olmayanlar diye ayırıyorlar. Bunu vatandaşlarımız da böyle görüyor. Sağduyu sahibi halkımız bu kötü gidişe ‘dur’ diyecek.
Vatandaşlarımızın Cumhuriyetimize, demokrasimize ve parlamenter sistemimize sahip çıkacağından kuşkumuz yok. İşsizler, kadınlar, gençler, esnaf, çiftçi ve sanayiciler, bu dayatma Anayasa’yı reddederek, aydınlık gelecekleri için hayır oyu verecek gerekli iradeye sahiptirler.” -Cemil Yıldız-

(Visited 2 times, 1 visits today)