Ülke, yasaklar diyarı oldu…

Ülke, yasaklar diyarı oldu…

Sanat, Yasaklanamaz!

Kürt Sanatçı Aynur Doğan’ın Kocaeli’deki konserinin iptali kamuoyunda tartışma yaratırken, bu konuda bir tepki de, Hataylı Kadın Siyasetçi, HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları’ndan geldi.

Kocaeli Derince Belediyesi’nin, Kürt Sanatçı Aynur Doğan’ın konserini iptal etmesinin yankıları sürüyor. Kamuoyunda tepkiye yol açan yasak kararını, Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, konserle ilgili gerekli izinlerin alınmaması şeklinde gerekçelendirmişti. Organizasyon şirketi ise bu iddiayı yalanlayarak, “Daha önceki tüm işlerimizde olduğu gibi, 20 ve 25 Mayıs etkinliklerimizin de ödeme dekontlarımızı ibraz ettiğimiz ve çalışmalarını tamamladığımız halde konser iptal edildi” açıklamasını yaptı. Aynur Doğan da yasak kararının ardından Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Gücümüzün yettiği, sevginizin olduğu her yerde, paylaşarak birlikte büyüyeceğiz. Bizler, ‘kaslarınızı’ geliştireceğiniz kum torbası değil, ancak yüreğinizi ve vicdanlarınızı güçlendirmenin fırsatlarıyız” ifadelerini kullandı.

Bu konudaki tepkisini ve Aynur Doğan’a olan desteğini sosyal medya hesabından paylaşan isim ise Hataylı Kadın Siyasetçi, HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları oldu. Türkiye’nin, ‘yasaklar diyarı’ haline geldiğini, getirildiğini söyleyen Hatimoğulları, “Sanat yasaklanamaz, demek de yasak… Bu yasakları kırmanın yolu, meşrudur, haktır…” dedi.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu’nun, konseri yasaklanan ve hedef gösterilen Aynur Doğan’a destek verdiği son TBMM konuşmasına da değinen, HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Meclis’te “Dar Hejiroke” türküsünü söyleyen Kayışoğlu için, “Ağzına sağlık Nurhayat Vekil. Sesin de pek güzelmiş” yorumunda bulundu.

Tamer Yazar