Ülkenin Gerçek Sorunu Derin Yoksulluk

Ülkenin Gerçek Sorunu Derin Yoksulluk

Başkan Savaş, kent ve ülke gündemini değerlendirdi

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, katıldığı bir radyo programında kent ve ülke gündemine dair açıklamalarda bulundu. Savaş, ülkenin gerçek gündemin Derin Yoksulluk olduğunu vurguladı. Yapılan araştırmaların acı tabloyu ortaya çıkardığını söyleyen Savaş, “Araştırmalara göre insanların yüzde 29’u temel gıda ürünlerini alamadığını, yüzde 80’den fazlası yoksulluk sınırında yaşadığını söylüyor. Geçim sıkıntısı zirve yapmış durumda. Toplum sağlığını, huzurunu maksimum seviyede etkilemiş. İktidar temsilcileri gelip bunu açıklasın. Yapamadıklarını açık açık söylesinler” dedi. Başkan Savaş programın son bölümünde Hatay Büyükşehir Belediyesinin ihtiyaç sahibi vatandaşların her zaman yanında olduğunu ve desteklerine devam ettiklerini söyledi.

-2022 bütçesinden yoksula 45 milyon lira ayırdık-
Sosyal marketler aracılığıyla ihtiyaç sahibi vatandaşlara el uzattıklarını söyleyen Savaş, “İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız için 2022 yılı bütçemizden 45 milyon lira ayırdık. Bağışlarla birlikte bu rakam 100 milyon liraya kadar çıkacaktır. 55-70 bin aileye ulaşıyoruz. Erzak, giyim, yakacak, kırtasiye gibi her türlü yardımı yapıyoruz. Hizmeti her yere ihtiyacı dâhilinde götürüyoruz. Seçimler de bunu açıkça gösteriyor. Bir daha seçime girsek yine aynı şartlar oluşur. Gelecekte umutlarımız geçmişte ayak izlerimizden bellidir” dedi.
-Bakanlar iktidarın değil devletin bakanı olmalı-
Hatay’ın 2020 yılında 12 milyar 514 milyon lira vergi ödediğini söyleyen Savaş, “Bu miktarda vergi ödeyen bir şehre genel bütçeden 408 milyon liralık ödenek ayrılmış. Verdiğimiz verginin 30’da 1’i kadar ödeneğin ne kadarının harcandığını da iktidarın buradaki temsilcileri açıklamalı. Bakanlar iktidarın değil devletin bakanı olmalı. Bunları şikâyet olsun diye söylemiyorum. Hatay halkı gerçekleri bilsin diye söylüyorum” dedi.
Başkan Savaş, su fiyatlarında uygulanan tarifenin tamamen kanunlara uygun yapıldığını açıkladı. Savaş su fiyatları ile ilgili olarak “Yasalara göre suyu ürettiğimiz fiyatın altına satamayız. HATSU, 1 Ocak 2017’den Haziran 2019’a kadar su fiyatlarına hiç zam yapmadı. Yüzde 42 zam ihtiyacına rağmen yüzde 20 zam yapıldı. İktidar partisinin buradaki il başkanı değişince kanunsuz teklifleri gündeme getirdiler. Bizi kanunsuzluğa itmek istediler” açıklamalarında bulundu. Savaş, 2017’den günümüze kadar elektrik ve benzeri kalemlere yapılan zamları da kamuoyuyla paylaştı.
-HBB’den daha ucuz su tarifesi olan sadece 2 büyükşehir var –
Enerji maliyetinin 4 yılda yüzde 201,35 oranında zamlandığını söyleyen Savaş, “Merkez Bankası verilerine göre döviz yüzde 303,50 oranında arttı. Sadece 26 günde yüzde yüzün üzerinde arttı. EPDK verilerine göre akaryakıt 2017’den 26 gün öncesine kadar yüzde 77,69 artmış. Son 26 günde de bu orana ek olarak yüzde 96 artmış. Demir ve çimento yüzde 545 artmış. İçme suyu döşeme maliyeti yüzde 136, kanalizasyon döşeme 163 birim fiyatı yüzde artmış. Kuyu açım maliyeti yüzde 300 artmış. Bu ve daha fazla kalemlerin ortalaması yüzde 187. Biz ise sadece 2017 yılında yüzde 20 oranında fiyat arttırmışız. Bu verilere göre herkesi vicdanı ile baş başa bırakıyorum” dedi.
Savaş, su fiyatlarında 30 büyükşehir belediyesi arasında 28. sırada yer aldıklarını sözlerine ekleyerek HBB’den daha ucuz su tarifesi uygulayan sadece 2 büyükşehir belediyesi olduğunu söyledi.
-15 ilçeye eşit hizmet-
HBB’nin kentin 15 ilçesinde eşit hizmet verdiğini ifade eden Savaş, “Tüm çalışmaları ve daha fazlasını CHP’li büyükşehir belediyesi yapıyor. 19 yıl tek başına bu ülkeyi yöneten iktidar Hatay’da hangi altyapı çalışması yapmış? Hatay’ın neresine dokunsanız ah işitiyorsunuz ancak bu bizim için sorun değil. Çünkü biz hizmet yapmaya geldik” dedi.
Başkan Savaş, uzun süredir gündemde yer edinen Gökçegöz Katı Atık Depolama Sahası hakkında geline son durumu açıkladı. Konunun sağlık temelinde ele alınması gerektiğini vurgulayan Savaş, “Hiç kimse bu olaya siyasi bakmamalı. 2016 yılından beri o bölgenin rehabilite edilmesini ve genişletilmesini bekliyoruz. Yayladağı, Kırıkhan, Belen, Altınözü’nde alternatif yerler için teklifte bulunduk ama reddedildi. Konu yargıya taşındı ve mahkeme bizi haklı buldu. 7 aydır Bakanlıktan haber bekliyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bu konudaki tutumunu anlamak mümkün değil. Bu işi durduranlar da buradaki bir STK temsilcisi ve 2 milletvekilidir” dedi.
-Bize yeni çöp merkezi verilmeli-
Şehirdeki Suriyeli nüfusun çöp üretiminin çok fazla olduğunu da söyleyen Savaş, “Bizim çöp üretimimiz günlük ortalama 700-800 civarında. Ancak Suriyelilerle birlikte bu veri bin 500 tona çıktı. 2025’de miadı dolması gereken yerin 2 yıl önce ömrü doldu. Bu sorunu çözmek sadece belediyenin değil milletvekillerinin, STK’ların ve ilgili bakanlığın da sorunudur. Ya mahkeme kararı uygulansın ya da bize yeni yer verilsin” ifadelerini kullandı.
Savaş, HBB’nin yaptığı ve hayata geçireceği projeler hakkında da bilgiler verdi. Bugüne kadar yapılan altyapı çalışmalarından örnekler veren Savaş, “Göreve geldiğimizde sadece 2 tane arıtma tesisi vardı. Erzin’in kanalizasyon ve içme suyu şebekesini tamamlayıp artıma tesisini yaptık. Dörtyol’un arıtma tesisini bitirdik. Payas’ın içme suyu şebekesine yeni yılda başlayacağız. İskenderun’un dağ bandının içme suyu çalışmalarına başlayacağız. Arsuz’un içme suyu şebekesine başlayacağız. Belen’in içme suyu ve kanalizasyonunu yaptık. Hassa’nın kanalizasyon şebekesi ve arıtma tesisini yaptık. Kırıkhan’ın 18 km’lik kanalizasyonunu bitirdik. İçme suyu şebekesine başladık. Arıtma tesisi yaptık. Turunçlu’daki arıtma tesisini membranlı sistemle yenileyerek kalan alanı yeşil alan olarak değerlendireceğiz” diyerek gelinen tabloyu özetledi.
-Samandağ’da su sorununu bitireceğiz-
Başkan Savaş Samandağ için ayrı bir parantez açtı. Yüzde 92 oy aldığı Samandağ’a karşı borçlu olduğunu söyleyen Savaş, “Biz ilçemizde kendi üzerimize düşen işleri yapıyoruz. İstişare etmemiz gereken konuları zaten oturup konuşuyoruz. Samandağ’ın içme suyu sorununu yüzde 97 oranında çözdük. Yeni yılın başından itibaren bu sorun tamamen ortadan kalkacak” ifadelerini kullandı.
Savaş, Hatay’ın merkezi hükümetten ödediği vergiye karşılık gelen hizmeti alamadığı düşüncesini bir kez daha yineledi.
-Teleferik EXPO’dan önce hizmete girecek-
Expo alanındaki bina yapımlarının tamamlandığı bilgisini kamuoyuyla paylaşan Savaş, “Bizimle alakalı inşaat çalışmaları bitti. Sadece müzenin küçük işleri ve bin 650 metrekarelik mozaiğin yapımı devam ediyor. Teleferiği de 1 Nisan’dan önce hizmete açmayı planlıyoruz. HADO için gerekli izinleri aldık. Limandaki çalışmalarımızı tamamladık. Pandemi sebebiyle uluslararası yolcu taşımacılığına izin verilmediği için seyahatlere başlamadık” dedi. -Mehmet ÖZGÜN-