Uluslararası Dişhekimliği Kongresi Ankara’ Da

Uluslararası Dişhekimliği Kongresi Ankara’ Da

Hatay Odası Yüksek Katılımla Yer Aldı

Türk Dişhekimleri Birliği’nce her yıl düzenlenen Uluslararası Dişhekimliği Kongresi’nin 24.sü geçtiğimiz hafta boyunca Ankara’da gerçekleşti. Dünyanın en saygın ve en prestijli kongreleri arasında gösterilen Türk Dişhekimleri Birliği Kongresi’ne; Dünya Dişhekimleri Birliği Başkanı, Avrupa Dişhekimleri Birliği Başkanı, Avrupa ve Asya’dan birçok ülkenin Başkan ve Yöneticileri katıldı.
Kongre’nin 25 Eylül’ de başlayan Meslek Sorunları Sempozyumu’nda Hatay Odası’nı Başkan Nebil Seyfettin ve Genel Sekreter Davut Akemoğlu temsil etti. İlk iki gün serbest ve kamuda çalışan meslektaşların, fakültelerdeki akademisyenlerin sorunları tartışılarak, çözümleri konusunda Sağlık Bakanlığı’na sunulmak üzere raporlar hazırlandı. Ayrıca 3 çalışma grubu oluşturularak, mesleğin dünü, bugünü ve yarını ile ilgili güncel değişim ve yaklaşım konularının değerlendirildiği kaydedildi.
Hatay Dişhekimleri Odası’ndan uluslararası kongre ile ilgili şu bilgiler paylaşıldı:
“Bilimsel program kapsamında; ağız ve diş sağlığının önemi, korunması, tedaviye ihtiyaç duyulduğunda uygulanan teşhis yöntemleri ve buna göre yapılan tedavilerin uzun dönem başarılı olabilmesi için neler yapılması gerektiği tartışıldı. Kongrede ayrıca; halk sağlığında ağız ve diş sağlığının önemi, koruyucu ve önleyici tedavi yöntemlerinin, rahatsızlıklardan sonra uygulanan tedavi yöntemleri ile karşılaştırılması ele alındı.
Kongre bilimsel programında; 21′ i yurtdışından olmak üzere toplam 114 konuşmacının yer aldığı 9 panel, 66 konferans, 27 kurs yapıldı. Ayrıca Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerleri ve Yardımcı Personeli Sempozyumu ile Diş Teknisyenleri Sempozyumu yapıldı.
Ankara’da düzenlenen uluslararası kongremize rekor seviyede meslektaşımız katıldı. Kongreye, başta 3164 Dişhekimi, 3345 Dişhekimliği öğrencisi, yardımcı personel,diş teknisyeni olmak üzere toplam 10746 kişi katıldı. Kongre, TDB Sürekli Dişhekimliği Eğitimi Yüksek Kurulu tarafından 276 kredi puanı ile kredilendirilmiştir.
Ağız ve Diş Sağlığı Endüstrisi ve Dişhekimliği malzeme üretimi, ithalat ve satışını yapan 110 firmanın katılımıyla yaklaşık 3500 m2 alanda kurulu Expodental 2018, 27-30 Eylül 2018 tarihleri arasında 4 gün boyunca açık kaldı.
Kongremize; Hatay Dişhekimleri Odamızın Üyeleri, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Öğretim Üyeleri ve Öğrencileri, Teknisyenlerle birlikte 115 kişi katıldı. Üye bazında en çok katılımın bu yılda Hatay’ ımızdan olması bizleri onurlandırmıştır.
Bir sonraki kongrenin 2019 yılında İstanbul’ da yapılması kararlaştırılarak, kapanış töreniyle başarıyla tamamlandı. Emeği geçen ve katılan tüm meslektaşlarımıza bir kez daha teşekkür ederiz.” -Selvi Günay-