Umudun Hikâyesindeler…

Umudun Hikâyesindeler…

Elçin Bebek, o umudun bir parçası…

Haberimiz 5 Mart 2019 tarihinde yayınlandı ve çok kısa bir süre içerisinde de ses buldu. Henüz 19 aylık Elçin Bebek için hayati önemdeki ‘iç kulak ameliyatının’ bir an önce yapılabilmesi için harekete geçenler ise, Sanatçı Haluk Levent önderliğinde ilerleyen Ahbap Platformu oldu. Peki, Antakya’ya da uzanan bu umudun hikayesinde başka neler var, bakalım mı?

Türk Rock Müziği’nin en etkili ve en güçlü seslerinden biri olan Haluk Levent, bugün, on binlerce gönüllüsü ile beraber, tüm Türkiye’ye yayılan bir iyilik hareketinin önderliğini yapıyor. Umudun hikayesine her gün bir şehri, bir ilçeyi, bir köyü ekleyen Haluk Levent ve ‘Ahbap’ olarak isimlendirilen hareketin destekçileri, Antakya’da da o umudun kelimelerini bir araya getirmiş ve henüz 19 aylık Elçin Bebek için hayati önemdeki ‘iç kulak ameliyatının’ bir an önce yapılabilmesi için harekete geçmişti. Peki, Elçin Bebek için yazmaya başladığımız o hikayede nerede miyiz?
Geçtiğimiz günlerde Ahbap İstanbul tarafından paylaşılan son fotoğraf ve verilen bilgi, iyilik hareketinin öncülüğünü yapan Haluk Levent için olurken, paylaşılanlar, Antakya için de kocaman bir gülümseme yarattı. İfade edilen, “Başkanım, Hatay’dan İstanbul’a beyin sapı implant ameliyatı için gelen Ahbabımız Elçin’e işitme cihazı takıldı ve kendisini Hatay’a uğurladık. Elçin artık duyuyor. Ona her zaman güzel sesler duyacağı sağlıklı bir ömür diliyoruz” mesajla beraber, Elçin Bebek de Annesi de artık daha mutlu ve daha umutlu.
-30 BİN-
Antakya’da, Elçin Bebeğe ulaşan umudun hikâyesine ‘mutlu son’ ekleyen Sanatçı Haluk Levent’in başkanlığını yaptığı Ahbap Derneği, bugün, 30 bine yakın gönüllüsüyle ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırıyor.
Haluk Levent’in yaklaşık 3 yıl önce ‘platform’ adı altında faaliyete başlattığı ve ardından dernekleşen “Ahbap”, yardım organizasyonlarıyla dikkati çekiyor. Dernek, şimdiye kadar 245 öğrenciye burs imkanı sağladı, 136 medikal cihaz ve ilaç temin etti, 4 bin 216 aileye çeşitli yardım ulaştırdı, 1414 özel günde etkinlik, 331 kan ve kök hücre kampanyası ve 574 de eğitim faaliyeti düzenledi. İstanbul merkezli faaliyet gösteren ve kısa süre içerisinde Türkiye’nin 70 şehrinde 30 bin gönüllüye ulaşan dernek, 7 gün 24 saat ihtiyaç sahiplerini hayırseverlerle buluşturuyor.
-BİRLİKTEYİZ-
Ahbap Derneği Başkanı Haluk Levent, 25 yıla yakın süredir Ahbap’a benzer organizasyonların içinde olduğunu, kurdukları dernek sayesinde çalışmalarının kurumsal bir nitelik kazandığını söyledi. Zaman zaman yardım konusunun istismar edildiğini dile getiren Levent, “Sosyal medyada ağlayan bir kadın ve bebek resmi koyup, altına hesap numarası paylaşan birtakım kişiler oldu. Çoğu yardımlar istismar edildi. Ahbap, birçok konuda bunların da önüne geçmek istedi. Yardımların tek elden araştırılarak doğru ele ulaşmasını sağladı. Yoksa insanlardaki yardım duygusu azalacaktı” diye konuştu.
-HAYIRSEVERLER-
Hayırseverleri bir araya getirmeyi başardıklarını da anlatan Levent, şöyle devam etti:
“Şu anda birlikte çalıştığımız 200’e yakın hayırsever var. İnsanlara yardım ettiğim zaman, kendimi çok mutlu hissediyorum. Bizde para işlemiyor. Biz, hayırseverlere ödüller veriyoruz. Mesela ailemizin kira ihtiyacı var. ‘Kim bu aileye şu parayı gönderirse, ona yatta yemek hazırlıyorum’ diyorum. Evlerine gidiyorum, kahvaltı ve akşam yemeği hazırlayıp, şarkı söylüyorum. İyiliğin bulaşıcı olduğuna inanıyorum. Eğer gerçekten bir yardım yapmışsak, o akşam çok huzurlu uyuyoruz.”
-GÖNÜLLÜ OLMAK-
Bu arada, merak edenler için… Ahbap Platformu’nun bir parçası olmak isteyen gönüllüler, önce internet sitesinde hazırlanan “Ahbap Ortak Zemin Anlaşması”nı imzalıyor. Yaşadıkları şehrin resmi Ahbap sosyal medya hesaplarıyla iletişime geçip, yönetim kurulunun da olumlu referansını alan gönüllüler, “Ahbap” olarak görev almaya hak kazanıyor. Tamer Yazar-AA