Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ünlü Şair Yazar

Haydar Ergülen’den Gazetemize Ziyaret

Haydar Ergülen’den Gazetemize Ziyaret

      Ünlü şair yazar Haydar Ergülen, Eğitim-Sen Hatay Şubesi’nin konuğu olarak geldiği ilimizde “Söyleşi ve İmza” etkinliği öncesi gazetemize yönelik bir ziyaret gerçekleştirdi.

      Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı Özgür Tıraş ve yönetim kurulu üyelerinin eşlik ettiği Ergülen’i gazetemiz imtiyaz sahibi Sinan Seyfittinoğlu karşıladı. Seyfittinoğu ziyarette Ergülen’e, yayın hayatında 55. Yılını dolduran gazetemiz ile ilgili ayrıntılı bilgiler aktardı ve son eseri “Antakya’nın 50 Yılı-Çok İyi Adammış Benim Babam” adlı kitabını hediye etti.

      Gazetemiz yayınlarını inceleyen Ergülen beğenilerini dile getirdi, pandemi öncesi ilimize geldiğini, Antakya’da, Defne’de festivallere katıldığını ifade etti. Ergülen, gazetemiz ziyareti ardından Antakya TV’nin de konuğu oldu, dolu dolu bir program gerçekleştirdi.

Haydar Ergülen kimdir?

      14 Ekim 1956’da Eskişehir’de doğdu. Babası otomobil tamircisiydi. İlk ile ortaokulu Eskişehir’de, liseyi Ankara‘da okudu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Sosyoloji Bölümünü bitirdi. Anadolu Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalıştı. İstanbul‘da reklam yazarlığı yaptı. Anadolu Üniversitesi’nde yayımcılık, reklamcılık ve Türk Şiiri dersleri verdi. Halen Bahçeşehir ve Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakülesi’nde, ‘Yaratıcı Yazarlık’ ve ‘Türk Şiiri ve Şairler’ dersleri vermektedir.

1980 sonrası Türk şiirinin önemli isimlerindendir.

      Şiirleri ve yazılarıyla kendi kuşağının en çok ses getiren şairlerinden biri oldu. Aşk, acı, yalnızlık, kırılganlık gibi ana temalar ekseninde gelişen şiirlerinde kendine özgü imgeleri incelikli ve ustalıklı bir dille işledi.

Haydar Ergülen’in Eserleri:

Şiirleri: Karşılığını Bulamamış Sorular (1981), Sokak Prensesi (1990), Sırat Şiirleri (1991), Eskiden Terzi (1995), Kabareden Emekli Bir Kızkardeş (1995, “Lina Salamandre” adı altında)

40 Şiir ve Bir (1997) (Necatigil Şiir Ödülü & Altın Portakal Şiir Ödülü), Hafıza (1999, “Hafız” adı altında), Karton Valiz (1999), Ölüm Bir Skandal (1999), Nar: Toplu Şiirler 1 (2000), Hafız ile Semender: Toplu Şiirler 2 (2002), Keder Gibi Ödünç (2005) (Cemal Süreya Şiir Ödülü), Yağmur Cemi (2005), Üzgün Kediler Gazeli (2007) (Metin Altıok Şiir Ödülü), Zarf (2010)

Aşk Şiirleri Antolojisi (2011).

      Ödülleri: Gösteri Dergisi İkincilik Ödülü (Unutulmuş Bir Yaz İçin adlı şiiriyle, 1981), Halil Kocagöz Şiir Ödülü (Eskiden Terzi adlı kitabıyla, 1996), Behçet Necatigil Şiir Ödülü (Kırk Şiir ve Bir adlı kitabıyla, 1997), Cahit Külebi Özel Ödülü (Orhon Murat Arıburnu Şiir Ödülü kapsamında, Kırk Şiir ve Bir adlı kitabıyla, 1997), Akdeniz Altın Portakal Şiir Ödülü (Kırk Şiir ve Bir adlı kitabıyla, 1998), Dionisos Şiir Ödülü (2005), Cemal Süreya Şiir Ödülü (Keder Gibi Ödünç adlı kitabıyla, 2005), Metin Altıok Ödülü (Üzgün Kediler Gazeli adlı kitabıyla, 2008). -Mehmet ÖZGÜN-