Ünlü Şef’in Antakya ziyareti…

Ünlü Şef’in Antakya ziyareti…

Lezzet Turuna Dönüştü

Amerikalı şef, editör, yayıncı ve radyo / TV kişiliği Christopher Kimball, ülke seyahatleri çerçevesinde Hatay’a geldi, Antakya’da gastronomi adına önemli adreslerde birçok lezzeti tattı. Kimball’ın tattığı Hatay lezzetleri arasındaki favorisi ise Kağıt Kebabı oldu.

Boston merkezli, bir multimedya, eğitici yemek hazırlama organizasyonu olan Milk Street’in kurucusu, aynı zamanda Milk Street Televizyonu’nun sunucusu olan Amerikalı Christopher Kimball, Hatay ziyareti kapsamında Antakya’ya geldi.

Gezisi kapsamında; Konak Restoran’dan Sultan Sofrası’na, Uzun Çarşı’dan sokak satıcılarına, geniş bir yelpazede kent gezisi yapan Christopher Kimball, İrmik Helvası, Humus, Kömbe ve Tepsi Kebabı gibi lezzetleri de es geçmedi.

Antakya’nın geleneksel humus yapan, Humusçu Nedim Usta’da da mola alan ve burada özel bir çekim gerçekleştiren Christopher Kimball, “Adnan, Humusçu Nedim Usta’nın üçüncü jenerasyonu. Burası, büyükbabası Kemal Şerbetçi tarafından kurulmuş” bilgisini verdi.

-FAVORİM-

Gastronomi kenti Hatay’ın birçok lezzetine dair sosyal medya hesapları üzerinden takipçileri için hem videolar paylaşan hem de kentin zengin mutfağının detaylarına dair fotoğraflar servis eden Amerikalı Christopher Kimball, kendisi için favori yemeğin ise Kağıt Kebabı olduğunun altını özenle çizdi.

-KÜNEFE DE-

Kentin tescilli tatlısı olan künefe için de geleneksel kent insanının rotasını izleyen Kimball, Uzun Çarşı içinde, odun ateşinde pişirilen künefe tercihinde durdu. Çınaraltı’ndaki künefe ustalarının elinden çıkan künefenin yapım aşamalarını fotoğraflayan Christopher Kimball, çarşı içindeki fırınların ekmek yapım aşamalarını ise es geçmedi.

Günün sonunu, Affan Kahvesi’nde tavla oynayan vatandaşları izleyerek sonlandıran Kimball, Haytalı’nın eşsiz görselinin tadıyla da günü noktaladı.

Tamer Yazar