Ünlü yazarlar Antakya’da buluşacak

Ünlü yazarlar Antakya’da buluşacak

HBB, dev organizasyonla Akdeniz’in en büyük fuarına ev sahipliği yapacak

Hatay Büyükşehir Belediyesi dev bir organizasyonu daha hayata geçirecek ve Akdeniz’in en büyük kitap fuarına ev sahipliği yapacak. Büyükşehir Belediye başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, dün Habib-i Neccar Tesislerinde düzenlediği toplantıda, önemsediklerini belirttikleri kitap fuarının 12-21 Mayıs tarihleri arasında Antakya PrimeMall Alışveriş Merkezi karşısındaki alanda yer alacağını, 126 yayınevi ile her renkten, her dilden her görüşten 20 ünlü yazarın katılacağını söyledi, 10 gün boyunca imza günleri ve konferansların düzenleneceğini ifade etti.
Geçen yıl başladıkları fuar konseptine bu yıl devam aynı hızla devam ettiklerini, 3-7 Mayıs’ta düzenlenecek Yapı İnşaat Fuarının ardından, Kitap Fuarını hayata geçireceklerini bildirdi. 17. Altın Portakal Şiir Ödülü ve Dağlarca Şiir Ödülü gibi çok sayıda ödülleri bulunan ünlü yazar Şükrü Erbaş’ın Kitap Fuarının onur konuğu olacağını söyleyen Başkan Savaş, ayrıca İlber Ortaylı, Banu Avar, Sinan Meydan, Ataol Behramoğlu, İhsan Eliaçık, Hanefi Avcı, Enver Aysever, Kahraman Tazeoğlu, Hasan Ali Topbaş, Ayşe Kulin, Sinan Akyüz, Sinan Yağmur, Abdurrahman Dilipak ve Cansu Canan gibi ülke genelinde önemli eserlere imza atmış yazarların fuarda yer alacağını dile getirdi.
Kitapseverler için büyük bir fırsat …
Fuarla Türk Edebiyatının ünlü isimlerinin hemşerilerimizle bir araya geleceğini, ülkemizin en ünlü yayınevlerinin burada olacağını söyleyen Başkan Savaş, konuşmasında şunlara yer verdi: “Bizlerin en önemli görevlerinden biri de bulunduğumuz şehrin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunup, gelecek kuşaklara taşımak ve onlara sahip çıkmaktır. Sosyal ve kültürel hizmetlerimiz de altyapı kadar, yol kadar önemli. Bir kitap almak, bir kitap karıştırmak, kitapları incelemek, bir kitap okumak dahi başlı başına büyük bir keyif, başlı başına büyük bir eğitim sürecidir. Size her zaman doğru yolu gösteren birileri varsa en büyük zenginliğe sahip olduğunuzu unutmayın. Bu açıdan kitap fuarlarının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu tür etkinlikler, mevcut kitapseverler için büyük bir fırsattır. Ancak bu tür etkinlikler, başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere, yeni kitapseverlerin doğmasına da vesile olur. İnşallah burada nice çocuğumuz, nice gencimiz kitap aşkına, okuma sevdasına tutulacaklardır. Kitaplar insanların birbirleriyle yakınlaşması, kaynaşması, fikir alışverişinde bulunması için de çok değerli birer vesiledir. Kitap bizim medeniyetimizin anası, medeniyetimizin enerji kaynağı. Kitapsız bir medeniyet düşünmek mümkün değil. Kitapsız bir toplumun huzurlu olması da mümkün değil. Onun için daha çok okumaya ihtiyacımız var.”
Başkan Savaş, fuarla hedeflerinin Hatay’ın son ekonomik durumunu aktifleştirmek, fuarcılık kültürünü artırmak ve savaşın gölgesindeymiş gibi gösterilmek istenen ilimizi bu durumundan kurtarmak olduğunu sözlerine ekledi. -Mehmet ÖZGÜN –

(Visited 1 times, 1 visits today)