Üreticinin Çilek Memnuniyeti

Üreticinin Çilek Memnuniyeti

Yayladağlı üreticiler, kendilerini çilekle tanıştıran yetkililere teşekkür etti.

Yayladağı ilçesinde, devlet desteğiyle ekimi başlayan ve bu dönem yetiştirme alanı 2 bin 500 dekara çıkan çileğin hasadına başlandı.
İlçede Kaymakamlık desteği ve koordinesinde yetiştirilen; tadı, uzun raf ömrü ve boyutuyla talep gören çilekte, sezonun ilk ürünleri hasat edildi. Sabahın ilk saatlerinde çilek tarlalarında hasada başlayan ve bu yıl yüksek rekolte bekleyen üreticiler de fiyatlardan memnun.
İki yıldır çilek üreticiliği yapan Mehmet Kömürcü, yaptığı açıklamada, çilekte her yıl yeni bir tecrübe kazandıklarını belirtti. Bu yıl dengeli giden iklim şartları dolayısıyla verimin iyi olduğunu anlatan Kömürcü, “Şu an fiyat, toptan 4-6 lira arası gidiyor. İnşallah iyi bir sezon geçiririz. Bizi çilekle tanıştıran devlet büyüklerimizden Allah razı olsun” dedi.
Üreticilerden Mesut Özdemir de, bu yıl ilk kez 10 dekar alanda çilek ektiğini ve verimden memnun olduğunu söyledi.
Hatay’da yaş sebze meyve ihracatı yapan özel bir firmanın sahibi Selahattin Eskiocak ise Yayladağı’nda çileğin isim yaptığını, bu yıl yurt dışından daha fazla talep aldıklarını ifade etti. Bu yıl daha çok Rusya ve Romanya’ya ihracat gerçekleştireceklerini vurgulayan Eskiocak, “Polonya başta olmak üzere, birçok Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinden de talep var. İnşallah çiftçilerimiz güzel paralar kazanırlar. Hatay’ın başka ilçelerinde de çilek ekilmeye başlandı. Fakat Yayladağı çileği bir başka. İnşallah bereketli bir sezon geçiririz” dedi.
Mehmet ÖZGÜN