Üretimde Yarış

Üretimde Yarış

Altınözü’nde zeytinyağından sonra en büyük gelir kaynağı olan Zahter’e yeni rakip çıktı:

Çilek Zamanı…

Altınözü ilçesinde zeytin ve zeytinyağından sonraki en büyük gelir kaynağı olan Zahter’e “çilek” rakip olacak.
Alınan bilgiye göre, Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle, Kozkalesi Mahallesi’nde pilot uygulamayla toplam 3 dönümlük arazide “Çilek Alın Teri Gibi Her Zaman Tatlıdır Projesi” hayata geçirildi.
Zahter üretimine alternatif olarak oluşturmak istenen proje için konuşan ve Kozkalesi Mahallesi halkının ekmeğini topraktan çıkardığını söyleyen Kaymakam Bülent Uygur, Kozkalesi’nin bu anlamda yeniliklere açık olduğunu ifade ederken, şunları söyledi:
“İlçemizde, Çilek Alın Teri Gibi Her Zaman Tatlıdır Projesi kapsamında Kozkalesi Mahallemizi pilot bölge olarak seçtik. Kozkalesi Mahallemiz, aynı zamanda Hatay’daki 111 ton üretilen zahterin 102 tonunu üreten bir mahallemizdir. Bu da bize şunu gösteriyor ki, Kozkalesi, yeniliklere açık ve bu tarz projelerde kadın, erkek ayrım gözetmeksizin herkes elini taşın altına koyup emek vererek bunun karşılığını topraktan bekleyen bir mahallemizdir. Yaklaşık 3 dönümlük arazide çilek fidelerinin ekimi gerçekleştirildi. Projemizde üretilen çileğin hasadını Mart ayında yapacağız. Bu pilot bölgemizde, dönüm başına yaklaşık 4 ton ürün almayı hedefliyoruz. Yıllık üretimimiz 12 tonu bulabilecektir. Elde edilecek ürünlerin satışını sağlamak için de bir ofis oluşturuldu. Bu ofisten, ilerleyen dönemde çileğin tamamı istenilen bölgeye ulaştırılacaktır. Projemiz; değişen, gelişen ve güzelleşen Altınözü ilçemize hayırlı olsun.” -Cemil Yıldız-