“Üretmiyoruz, yalnızca tüketiyoruz!”

“Üretmiyoruz, yalnızca tüketiyoruz!”

Necmettin Çalışkan: “Tek kelimeyle yazık… Bir zamanlar ‘bizim mahallenin insanları’ olan arkadaşlarımızın geldiği burjuva yaşamı… Üzülüyor insan. Bu gidişatla ne dolar düşer, ne ekonomi düzelir, ne de paramızın değer kazanır.”

Ekonomide yaşanan krizin ve çok dillendirilmeyen ‘nedenlerin’ üzerinde duran son isim, Saadet Partisi Hatay teşkilatının önemli isimlerden, 24 Haziran’ın Milletvekili Adayı Dr. Necmettin Çalışkan oldu. Yaşananları tanımlarken, ‘Sessizce batıyor muyuz?’ sorusunu soran Çalışkan, “Krizin önemli nedenlerinden biri, ithalat ve ihracat arasındaki uçurum… Cari açık. Üretmiyoruz, yalnızca tüketiyoruz. Döviz kurlarındaki bu önlenemez yükselişin nedeni, dışarıya sattığımızdan çok alıyor oluşumuz” dedi.
-BETONA GÖMÜYORUZ-
Konuya ilişkin açıklamasında, “Muhalefetin, özellikle de Saadet’in seçimden önce üstüne basa basa söylediği ‘betona para gömüyoruz’ sözü işe yaramadı. Hala saray, stadyum, hapishane, köprü ve tünel projeleri dile getiriliyor. Bunların da iş/kazanç garantisi ile müteahhitlere yaptırılması da ayrı bir skandal. Yani gitmesek de geçmesek de muayene olmasak da o borç bizim borcumuzdur” diyen Çalışkan’ın tespitleri şöyle:
“Bu milletin bin yıllık geçmişine baktığımızda, şatafat ve lüksten daha fazla birlik, beraberlik, kardeşlik fedakârlık vardı. Çanakkale’yi de anlatırken, koyun koyuna yatan askerlerden bahsederiz. Yedikleri menüyü her yere asarız. Ama bugüne baktığımızda, birlik-beraberlik ve çok seslilikten çok, “’gösteriş, tek seslilik, lüks, israf saraylar’ görüyoruz. Maalesef, bugün yapılanlar, bir şeyleri unutturmak için yapılan göz boyamak gibi geliyor. Bu, biraz daha iflas etmişliğin, tükenmişliğin bir sonucu mu acaba?
Tek kelimeyle yazık… Bir zamanlar ‘bizim mahallenin insanları’ olan arkadaşlarımızın geldiği burjuva yaşamı… Üzülüyor insan. Bu gidişatla ne dolar düşer, ne ekonomi düzelir, ne de paramızın değer kazanır.”  -Tamer Yazar-