Üysen Çifti Çok Gururlu

Üysen Çifti Çok Gururlu
İskenderunlu İş İnsanı, Eğitim Sever, Hayırsever Nuri Üysen, eşi “Nejla Üysen” adına, İskenderun Teknik Üniversitesi’ne Bilgi Teknolojileri Merkezi kazandırdı. Merkezin açılışı da önceki gün gerçekleşti.

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), İskenderun’a yeni bir değer kazandırdı. Nejla Üysen Bilgi Teknolojileri Merkezi, 22 Haziran Çarşamba günü düzenlenen törenle açıldı. İSTE’li gençler, Nejla Üysen Bilgi Teknolojileri Merkezi’nde, teknolojiye doğrudan erişim sağlayacak, bilgiyi teknolojiye dönüştürerek geleceği şekillendirecek. İskenderun’un önde gelen hayırsever ve eğitim sever iş insanlarından Nuri Üysen’in eşinin ismini taşıyan merkezin açılışına, İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci ev sahipliği yaptı.

Açılış törenine; Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, İş İnsanı Nuri Üysen, İskenderun Kaymakamı V. Dr. Polat Kara, Altınözü Kaymakamı Cem Gümrükçü, İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Emin Ünalan, Sahil Güvenlik Doğu Akdeniz Grup Komutanı Yarbay Oğuz Emre Çiçek, İskenderun İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Yüzbaşı Yusuf Yıldırım, İskenderun İlçe Emniyet Müdürü Nevzat Güneş, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, DTO İskenderun Başkanı Kemal Kutlu, protokol üyeleri, ülkemizin güzide iş insanları, basın mensupları ve davetliler katıldı.

KULLANMAK YETMİYOR, ÜRETMEK DE GEREKİYOR

Bilgi Teknolojileri Merkezi açılış töreninde konuşan İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, bilgi ve bilimin, teknolojinin, Ar-Ge faaliyetlerinin, şehirlere ve ülkelere yön verdiğini belirterek, “Ülkemizi dünyanın en büyük ekonomileri arasına taşıyacak temel unsur, bilim ve teknolojidir. Çünkü bilgi güçtür. Teknolojinin hızla yükseldiği zamanları yaşıyoruz. Artık teknolojiyi sadece kullanabilen değil, üretebilen toplumlar her anlamda gücü elinde bulundurmakta ve ilerlemektedir” dedi.

Ülkemizi dünyanın en büyük ekonomileri arasına taşıyacak temel unsurun, bilim ve teknolojiyi yakından takip etmekle elde edileceğinden bahseden Rektör Depci, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Bilimin yol göstericiliğinde üniversitemiz, bünyesine dahil ettiği merkezlerle, vizyonunu geliştirmeyi sürdürmektedir. Bu noktada İSTE, eğitimle teknolojiyi bir arada yürüterek başarılarını sürdürecek, gelecek nesillere daha iyi imkan ve şartlar sunmak için bugün olduğu gibi var gücüyle çalışacaktır.”

MERKEZLERE ‘ŞEHİT İSİMLERİ’ VERİLECEK

İSTE’de önemli merkez ve laboratuvarların bir bir hayata geçirildiğini belirten Rektör Depci, “Bu merkezlere, başta Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın olmak üzere, kaybettiğimiz şehitlerimizin adını vermek istiyoruz. Vatanı için canlarını veren şehitlerimize borcumuzu ödeyemeyiz ama isimlerini yaşatacağız. Saygıdeğer ve eğitim sever iş insanı Recep Atakaş tarafından kurulma sözü verilen Elektroteknik Laboratuvarımızı da yakında hizmete almayı planlıyoruz.

Ayrıca şu anda almış olduğum bir müjdeyi de sizinle paylaşmak istiyorum. Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun Danışmanı Sayın İbrahim Güder, aramızda. Kendisinden az önce iki halı saha, iki tenis, iki basketbol ve kaykay sahamızın açılış sözünü aldık, hayırlı olsun. Ayrıca belirtmek isterim ki, üniversitemin kalkınmasında her zaman ve her alanda desteklerini ve tecrübelerini esirgemeyen çok değerli saygıdeğer Valimiz Rahmi Doğan eyefendiye ve Sayın Vekillerimize hassaten teşekkürlerimi sunarım.

Nejla Üysen Bilgi Teknolojileri Merkezi’nin üniversitemiz, şehrimiz ve ülkemiz adına hayırlı sonuçlar getirmesini temenni ediyor, saygılarımı sunuyorum” dedi.

EŞİNE DE TEŞEKKÜR ETTİ

Eğitimsever, Hayırsever İş insanı Nuri Üysen de eşinin adını taşıyan teknoloji merkezinin açılışında, başarılarının ardındaki isim olarak eşini göstererek “Teşekkür konuşmamı, önce eşime yapmak istiyorum. Çünkü desteğiyle her zaman yanımda olarak bana güç verdi. Gelişmemizin arkasındaki değil, bizzat onun sağlayıcısı, kadınlardır” ifadelerini kullandı.

İSTE’NİN BAŞINDA GENÇ VE DİNAMİK BİR İSİM VAR

Hatay Valisi Rahmi Doğan da konuşmasında, eğitim ve öğretim hayatın yapılan her türlü yatırımızın, ülkemiz ve milletimiz adına katbekat fazlasıyla döneceğini belirterek, şöyle dedi:

“Teknik bir üniversitenin şehrimizde olması büyük bir şans. Bilim adına yapılan her adımı yakından takip ediyor ve destekliyoruz. Bu konuda İSTE’nin başında genç, dinamik bir ismin olmasının da büyük payı var. Kendisinin yapmak istediklerini ve hayata geçirdiklerini görünce, biz de elimizden gelen desteği sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

Son yıllarda bilim adına yapılan yatırımlara da değinen Vali Doğan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Gençlerimiz, bilim ve teknoloji alanında, artık uluslararası düzeyde başarılar elde ediyor. Kendi yazılımlarını üretip, yerli ve milli ekonomiye katkı sağlıyor.”

Yapılan konuşmaların ardından, İş İnsanı, Eğitim Gönüllüsü Nuri Üysen’in eşi Nejla Üysen adına İskenderun Teknik Üniversitesi’ne kazandırdığı “Bilgi Teknolojileri Merkezi” törenle açıldı. -Cemil Yıldız-