Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Uzmanlar, Doktorlar, Yetkililer ısrarlı uyarıyor:

Koronavirüs Aşısı Mutlaka Olun

Koronavirüs Aşısı Mutlaka Olun

İlimizdeki bütün resmi ve özel hastanelerde, Aile Sağlık Merkezlerinde ve İlçe Sağlık Müdürlüklerinde koronavirüs aşılaması sürerken, Alman BioNTech aşısının 6 dozluk olduğu, 6 saat içinde tamamının uygulanması gerektiği hatırlatıldı, aksine durumda, vatandaşların aşıyı ötelemeleri ya da yaptırmamalarının hem sağlıkları açısından sıkıntı oluşturabileceği hem de israfa neden olunacağı bildirildi.
Antakyalı Dr. Serdal Kanuncu, koronavirüs aşısı ile ilgili hem uyarı hem de bilgilendirme anlamında şu mesajları sıraladı:
“Pfizer-BioNTech aşılarının israf olmasını engellemek/en aza indirmek elimizde.
1.Pfizer-BioNTech aşıları, 9 Haziran 2021 itibariyle aile sağlığı merkezlerinde uygulanmaya başladı. Bir aşı şişesinde 6 kişilik doz bulunuyor.
2. Aşı şişeleri, sulandırıldıktan sonra tekrar dondurulamıyor. 6 saat içinde ya kişilere uygulanması gerekiyor ya da çöpe gidiyor.
3.Eğer aşı şişesi sulandırıldıktan sonra randevulu 6 kişiden randevusuna gelmeyenler olursa, uygulanmayan dozlar çöpe gidiyor, aşı zayi oluyor.
4. ASM’lerde aşı israfını en aza indirmek için, 6 kişi bir araya gelmeden aşıyı sulandırmıyoruz. 4 kişi gelmiş ve 2 kişi gelmemişse, bu 4 kişinin uygulamasını bir sonraki güne erteliyoruz.
5. Bu durumda, randevusuna gelmeyen bir kişi hem aşıların çöpe gitme riskini artırmış, hem de bekleyen 4 kişinin vaktinin boşa gitmesine sebep olmuş oluyor.
6. Eğer aşı uygulanacak kişi sayısı 6 kişiye ulaşamazsa, gelen kişilerin uygulamasını sonraki güne ertelediğimizde bunu anlayışla karşılamalarını, sağlık personeline tepki göstermemelerini rica ediyoruz.
7. Parasıyla dahi aşıya erişemediğimiz bu dönemde aşı israfını en aza indirmek için; halkımızın randevularına riayet etmesi, hayati bir zorunluluk olmadıkça randevu saatinde randevu aldıkları sağlık merkezinde olmaları kritik önem taşıyor.
8. Her bir dozun, bir insanın kovid-19’a karşı bağışıklanmasını sağladığı bu kadar önemli bir kaynağın israfını önlemek yine değerli halkımızın elinde. Randevularınıza riayet etmenizi rica ediyor, planlamadaki aksaklıklar için şimdiden anlayışınızı istirham ediyoruz.” -Cemil Yıldız-