Üzümdalı Mezbahanesi…

Üzümdalı Mezbahanesi…

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay’ın ilk ruhsatlı modern mezbahanesini oluşturdu ve açılışını gerçekleştirdi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi, kentte ilk ruhsatlı modern-canlı hayvan pazarı ve mezbahane tesisini oluşturdu, açılışını da dün gerçekleştirdi. Dün sabah, Antakya’ya bağlı Üzümdalı Mahallesi’ndeki açılışa ev sahibi sıfatıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Hatay BŞB Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Maden, özel-resmi konuklar ve davetliler ile yöre sakinleri katıldı.
29 dönümlük alan üzerinde oluşturulan Üzümdalı Canlı Hayvan Pazarı Entegre Mezbahanesi’nin hizmete girmesiyle beraber, ilimizde, gıda güvenliği ve insan sağlığının korunması anlamında çok önemli bir gelişme yaşandığı kaydedildi. Törende konuşan Hatay Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Yahya Hamurcu, 2002’den beri böyle bir tesisin ilimizde oluşturulması için çaba harcadıklarını ve Hatay’da ilk kez ruhsatlı böyle bir tesise kavuşmanın heyecanını yaşadıklarını belirtirken, Hatay BŞB Zabıta Daire Başkanı Ali Kilisli de konuşmasında, açılan tesise ilişkin teknik bilgiler verdi ve tesisin hayvan sağlığı ile salgın hastalıkların önlenmesinde çok önemli bir gelişme olduğunu bildirdi.
29 dönümlük alanda, 5 dönümlük kısmı kapalı ve 4 dönümlük kısmı araç otoparkı, önemli bir alanın da satış alanı olarak ayrıldığını söyleyen Ahmet Kilisli, kafeterya ve yemekhane ile diğer bölümlerin de oluşturulduğunu, tesiste 388 büyükbaş ile 810 küçükbaş hayvanın bulundurulabileceğini kaydetti.
Tarım İl Müdürü Ergün Çolakoğlu da, ilimizin bitkisel üretim ağırlıklı bir il olduğunun altını çizdikten sonra; Maydanoz dereotu, mandalina, pazı gibi ürünlerin üretiminde Türkiye birincisi olduğumuzu, Hatay’ın tarımsal değerleriyle Türkiye ekonomisine kattığı değer bakımından 21. sırada yer aldığını bildirdi.
Vali Yardımcısı Aydın Tetkikoğlu da, kentin ihtiyacı olan böyle bir tesise kavuşmanın heyecanını yaşadıklarını belirtirken, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da, Hatay’ı, tarih ve medeniyet şehri olduğunu, medeniyet alanında son süreçte önemli gelişmeler yaşandığını, Hatay’ın medeniyetine yakışır kazanımlarda bulunulduğunu söylerken, tesis içinde hayvan borsası ile müzesi oluşturulacağının bilgisini de verdi.
Başkan Lütfü Savaş, devamla, “29.199 metrekare açık, 5.000 metrekare kapalı alan üzerine kurduğumuz Üzümdalı Canlı Hayvan Pazarı Entegre Mezbaha tesisimizi hemşehrilerimizin hizmetine açtık. Hatay için durmadan, yılmadan çalışıyoruz. İlimizin Tarım ve Orman Bakanlığı’nca ruhsatlandırılmış ilk pazarı olma özelliğine sahip; 5 bin m2’si kapalı olmak üzere yaklaşık 30 bin m2 alan üzerinde kurulu, 568 büyükbaş, 810 küçükbaş hayvan kapasiteli, zabıta ve veteriner hekim denetimli, kafeterya, idari kısım ve yemekhanesi ile mevzuatın öngördüğü standartlarda alışveriş imkanı sağlayacak Üzümdalı Canlı Hayvan Pazarı ve Entegre Mezbaha’nın açılışını yapmanın gururunu yaşıyoruz.” -Cemil Yıldız-