Uzun Çarşı sakin… Bayram hazırlığı da!

Uzun Çarşı sakin… Bayram hazırlığı da!

Bayramlık alışverişler için tüm hazırlıkların yapıldığını ve tezgahların bayram için hazır hale getirildiğini belirten esnafa rağmen, vatandaş, çok da bayram telaşında değil!

“Bayram deyince akla ilk gelenlerden birisi, günler öncesinden alınan bayramlık yeni giysi, ayakkabı gibi giyim ürünleri ile baklava ve çikolata gelir. Fakat bu bayram, aynı bayram şekerlerinde olduğu gibi, bayramlık kıyafetlerin satışında da büyük düşüş var. Bu yıl Ramazan Bayramı için beklediğimiz 20 milyar liralık alışveriş cirosu, beklenenin üzerinde düşecek. Esnafın borçlanarak aldığı ürünler, bayramlaşma ve sokağa çıkma yasağı sebebiyle hep vitrinlerde, raflarda ve depolarda kalacak.”
Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in de dile getirdiği sıkıntılar, bugün, Antakya’nın geleneksel Uzun Çarşısı içinde çokça hissedilen sıkıntılar. Eskinin kalabalıklarının oluşmadığı çarşıda, esnafın beklentisi ve bayram bereketi ne istendiği gibi, ne de beklendiği gibi!
Bu konuda konuşan bir vatandaşın değerlendirmesi de buna dair:
“Virüs ile beraber her şey o kadar değişti ki, kimsede, bayram kutlayacak ne enerji var ne de yeterli para! Zaten birbirine gidip gelemeyecek haldeyiz. Öyle ki… Büyük aile yemekleri de olmayacak. Şeker ya da çikolatalar da ikram edilemeyecek. Yeni alınan bayramlıklarla dost, akraba ziyaretleri de gerçekleşmeyecek. Evdeyiz! Belki biraz kömbe yaparız! O da çocuklar yesin diye!” Tamer Yazar