Vaka artışı kaygısı

Vaka artışı kaygısı

Bayramdaki yakınlaşmaların, vakalarda patlamaya yol açmasından korkuluyor.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Maalesef, bayramlaşma sürecinde, tatil yerlerinde görüyorum, çok yakınlaşmalar var. Vakalarda yeniden bir patlamaya yol açabilir” dedi ve yasakların yeniden gelebileceği uyarısında bulundu. Prof. Dr. Tevfik Özlü, tatil yerlerinde oluşan yoğun kalabalıkların etkisini de, “Bayram sonrası bunun yansıması olacaktır. 7-10 gün içerisinde, bu tablo kendini belli edecektir” diye yorumladı.
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz da, “Önümüzdeki haftalar, herkes kendisine çok daha fazla dikkat etsin. Mümkünse, kalabalıklara ve kapalı ortamlara girmesin. Bu ortamlarda maskesiz durmasın, diğer insanlarla mesafesini korusun ve bol bol ellerini yıkasın” uyarısında bulundu.
Prof. Dr. Tevfik Özlü, “2. dalga gelir mi?” sorusuna ise, “Salgın devam ediyor. İkinci dalgadan bahsetmek mümkün değil. Çünkü pandemi devam ediyor. Henüz durmuş değil. Bir ara hiç olmadı. Salgın, başlangıca göre daha da ilerleyerek devam ediyor. Hastalık yapma potansiyelinin azaldığına dair bir gözlem de yok” yanıtını verdi.
“Piki tamamlayıp inişe geçtik, ama bu iniş sürecinde de bir yerde takılıp kaldık. Güvenli bir noktada değiliz” diyen Özlü, “Önümüzdeki güz dönemine daha iyi girmemizde yarar vardı, ama bu bayramlaşmalar, tatil, turizm sezonu, belki önümüzde okulların açılmasıyla, bu güze girişte de vaka sayılarını yeterince azaltamayacağımızı gösteriyor” ifadelerini kullandı.
“Yasaklar gelebilir”
Yeniden yasaklamaların gelme ihtimalini de değerlendiren Özlü, “Eğer rakamlar tekrar yükselme trendine dönerse, yasaklamalar gelebilir” dedi.
“Tatil yerleri patlamaya yol açabilir”
Özlü, “Maalesef bayramlaşma sürecinde, tatil yerlerinde görüyorum, çok yakınlaşmalar var. Vakalarda yeniden bir patlamaya yol açabilir” dedi.
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz da twitter hesabından, kitlesel hareketlerin artışının koronavirüs vaka sayısındaki artışla doğrudan ilişkili olduğunu belirtti. -Cemil Yıldız-