Vakıf işhanı projesinde güzel bir öneri:

Vakıf  işhanı projesinde güzel bir öneri:

Mevcut su kemeri Asi’ye uzatılabilir

Antakya Saray Caddesi’ndeki Vakıf İşhanı’nın, Büyükşehir Belediyesi ile Antakya Belediyesi tarafından satın alınarak Şehir Meydanı’na dönüştürülmesi kararı sonrası, bölgedeki mevcut su kemerinin uzatılarak bugüne kazandırılması için fırsat doğduğu hatırlatıldı.
Antakyalı Dr. Serdal Kanuncu, halen Antakya Saray Caddesi’ndeki su kemerinin Asi Nehri’ne kadar olan devamı yönünde projelendirme yapıldığında, hazır Vakıf İşhanı yıkılacakken, kazı işlemine arkeologlar denetiminde devam edilmek suretiyle, tarihi su kemerinin ortaya çıkartılıp, kent meydanına kültürel ve turistik bir hava kazandırabileceği görüşünde. İki çalışmanın birleştirilmesi durumunda, kentin görkemli bir meydan yanı sıra tarihi bir eser kazanabileceği de kaydedilerek, projelendirmede bunun dikkate alınması istendi.
Antakyalı Dr. Serdal Kanuncu, bu konunun masaya yatırılması gerektiğini kaydederek; Vali Rahmi Doğan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz’dan projeye bu bakış açısı ile bakmaları dileğini bildirdi. -Cemil Yıldız-