Vakıflar heyeti Vakıflı’da ağırlandı

Vakıflar heyeti Vakıflı’da ağırlandı

Vakıflı Köyü Kilise Papazı Avedis Tabaşyan: “Bu bölgede hizmet eden bir din adamı olarak, kendimi şanslı biri olarak görüyorum. Çünkü Hatay, tüm dinlerin sevgi içinde bir arada olduğu bir yer.”

Vakıflar Meclis Toplantısı’na katılmak üzere Hatay’a gelen Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Hatay’ın mozaiğinde yer eden farklı dinlerin cemaatleri ile bir araya geldi, bir dizi görüşme ve ziyaret gerçekleştirdi. Vakıflar’ı temsil eden heyetin belki de en keyifli ziyaret noktalarından birini ise Vakıflar Köyü (Mahallesi) oluşturdu. Bir yemek masasının etrafında bir araya gelen misafirler ve Vakıflı Köyü (Mahallesi) sakinlerinin ortak mesajı, kadım toprakların Anadolu’su adına, birlik ve kardeşlik mesajları oldu.
-ŞANSLIYIM-
Azınlık Vakıfları Temsilcisi Doç. Dr. Toros Alcan, burada yaptığı konuşmada, “Burada belki çok güzel laflar edilebilir. Hatta çok diplomatik laflar da… Ama buraya, Hatay’a geldiğimizde, gördüğümüz şey gerçek bir birliktelik” derken, Vakıfl Köyü Kilise Papazı Avedis Tabaşyan ise “Bu bölgede hizmet eden bir din adamı olarak, kendimi bu anlamda şanslı biri olarak görüyorum. Çünkü Hatay, tüm dinlerin sevgi, kardeşlik ve huzur içinde bir arada olduğu bir yer” diye konuştu.
-TANIMAKTA GECİKTİK-
Yemeğe katılan isimlerden biri olan Vakıflar Genel Müdürlüğü Baş Hukuk Müşaviri Oya Erçil ise şu mesajı verdi:
“1983 yılından bu yana Vakıflar Genel Müdürlüğü içerisindeyim. Bu süre içerisinde çok çok aşamalara şahitlik ettim. Cemaat Vakıfları’nın ben ilk göreve başladığım zamandaki halini de biliyorum. Ben bilirim ki, bir çivi çakmak için dahi günlerce beklediğinizi, izin alamadığınızı… Hatta bizler de Cemaat Vakıfları dosyasını sorduğumuz zamanlar, ‘Siz kimsiniz, niye soruyorsunuz’ denilerek karşılanırdık. Bütün bunların hepsine tanıklık ettim. Şanslı olduğumu düşünüyorum. Çünkü 1936 yılından bu yana uygulana gelen Vakıflar Kanunu’nun yeniden yapılandırma sürecine de tanıklık ettim. Ancak bu süreç içerisinde sizleri tanımakta geciktik, ki bundan da üzüntü duyduk. Şimdi kanunumuz da çıktı. Eksikler var mı? Var… Ama mevzuat her zaman gelişme gösterir. Eminim, çok daha iyi yerlere hep beraber gideceğiz. Sizleri tanıdığım için çok mutluyum.”
-YANINIZDAYIZ-
“Sizlerin sıkıntılarının farkındaydık. Ama bir kez daha farkında olduk” diyen Vakıflar Meclis Üyesi Ahmet Temizkök de yaptığı kısa konuşmasında, “Bundan böyle oluşacak her sıkıntınızda yanınızda olacağımızı bilmenizi isteriz” dedi. -Tamer Yazar-

(Visited 1 times, 1 visits today)