Vakıflı, İlk Müzesini Kurdu…

Vakıflı, İlk Müzesini Kurdu…

Ermeni Cemaati ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı destekleriyle “Musadağ Müzesi” oluşturuldu

Samandağ ilçesinde, Ermeni Cemaati ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı destekleriyle, Ermeni asıllı vatandaşların yaşantılarını yansıtan “Musadağ Müzesi” kuruldu. Vakıflı Mahallesi’nde kurulan müzede, Ermeni asıllı vatandaşların geleneksel kıyafetleri, ev eşyaları ve dini ayinlerde kullandıkları birçok farklı materyal sergileniyor.
Proje Koordinatörü Lora Çapar, kaybolmaya yüz tutan kültürlerini ayakta tutmak ve kayıt altına almak için Musadağ Müzesini kurduklarını söyledi. Ermeni asıllı Türk vatandaşlarının yaşadığı Vakıflı Mahallesi’nin, sadece doğal güzellikleriyle değil kültürüyle de dikkati çekmesi gerektiğini belirten Çapar, “Ermeni kültüründe, Vakıflı Köyü’nün farklı bir yeri var. Bu köye özel bir dil var. Bu dilde söylenmiş, buraya özel şarkılar ve gelenekler var. Bu yüzden, kayıt altına alınması ve gelecek kuşaklara aktarılması için çaba gösterdik ve müzeyi kurduk” dedi.
Çapar, mahalleye gelen ziyaretçilere, Ermenilerin kültürel faklılıkları yanı sıra diğer toplumlarla ortak yönlerini anlatmayı hedeflediklerini de ifade etti.
Müzede, obje ve koleksiyondan ziyade, hikaye odaklı bir çerçeve izlediklerini dile getiren Çapar, şunları kaydetti:
“Çünkü buranın bir hikayesi var, insanların yaşam hikayeleri var. Bunların üzerine projeyi hayata geçirdik. Dini gelenekleri anlatırken, din vitrininin içine ayinlerde kullanılan kıyafetleri ve ufak objeleri koyduk. Vakıflı Köyü’ne özgü bir geleneğimiz var. Yaşlılarımız, şarkı defteri tutar. Günümüze kadar ulaşan şarkılarımız var. Elimizde, 100 yıldan daha eski geleneklerimizi yansıtan örnekler var. Bunları da sergiliyoruz.” Mehmet ÖZGÜN