Vali Doğan…

Vali Doğan…
15 Temmuz gecesinin gelecek nesillere çok iyi anlatılması gerektiğini belirtti

Darbe Girişimini Asla Unutmayacağız

      İlimiz genelinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi. Antakya ilçesindeki 15 Temmuz Milli İrade Parkı’nda düzenlenen program, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

      Hatay Valisi Rahmi Doğan, yaptığı konuşmada, 15 Temmuz darbe girişimini asla unutmayacaklarını söyledi. Gelecek nesillere 15 Temmuz gecesinin çok iyi anlatılması gerektiğini belirten Doğan, şöyle devam etti:

“15 Temmuz akşamında, yine meydanlardayız. Hain pusuyu kuranlar, bu milletin cesaretini, ferasetini ve yürekliliğini hesaplayamamışlardı. Bu milletin evlatları, tarih boyunca çeşitli badireler atlattı. Savaşlar gördü, ihanetler gördü, ama bu başkaydı. İçimizden birileri bize silah doğrultmuştu. Hesaplayamadıkları bir şey vardı; aynı yüzyıl önce millet diz çöktüğünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu milleti ayağa kaldırıp Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurduğu gibi, tam da yüz yıl sonra yine bu milletin bağrından yetişmiş bir yiğit, Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine millet, sokaklara ve meydanlara çıktı. Tanklara, toplara direnerek, o gece ders verilmesi gerekenlere dersini verdi. Bu gece, Türk Milletinin kader noktalarından birisiydi. Görev yaptığım süre içerisinde, yüzün üzerinde şehit uğurlaması yaptım. Annelerin, babaların, eşlerin ve çocukların o dik duruşları karşısında gerçekten müteessir oluyorsunuz. Vatan ve Millet için evlatlarını veren bu insanların ‘Vatan sağ olsun’ demesi, bizlere daha büyük sorumluluklar yüklüyor. Tüm Şehitlere Allah’tan rahmet, Gazilere de uzun ömürler dilerim.”

      Konuşmaların ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla gerçekleştirdiği halka hitabı izlendi. Programda, Antakya Medeniyetler Korosu da sahne aldı, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin mehteran takımı bir gösteri sundu.

      Hatay’ın İskenderun ilçesinde de sanatçılar Ahmet Şafak ve Şükriye Tutkun sahne aldı. Atatürk Anıt Alanı’ndaki konserde, sanatçılar, sevilen şarkılarını seslendirdi.

      -Haber/Mehmet ÖZGÜN-