Vali Doğan açıkladı:

Vali Doğan açıkladı:

İskenderun’a Arkeoloji Müzesi açmak istiyoruz

Vali Rahmi Doğan, İskenderun ilçesine bir arkeoloji müzesi kazandırmak istediklerini söyledi. Geçtiğimiz hafta Antakya Arkeoloji Müzesi’nde, Hatay’ın ünlü “zeytin, zeytinyağı ve üzümünü” anlatan simgesel bir sergi açılışı gerçekleştiren Vali Doğan, şunları söyledi:

“Bugün, bu açtığımız bölümde 76 parça eser var. Zeytinin, zeytinyağının, üzümün memleketinin Hatay olduğunu belgeleyen eserlerimizi sergiye çıkartıyoruz. Bundan dolayı da çok mutluyuz ve yeni ziyaretçilerimizi bekliyoruz.

Müzemiz, her geçen gün ziyaretçi sayısını arttırarak devam edecek. Ancak depolarımızda 35 bin adet, sergilenmeyi bekleyen eserler bulunmakta. Bu eserlerin sergilenmesi amacıyla arkadaşlarımız çalışmalarına devam ediyor. Bu eserlerin sergilenebilmesi için, bu büyüklükte bir müzeye daha ihtiyacımız var. Bu konuyu Sayın Vekillerimizle de istişare ettik.

İskenderun tarafına da benzer bir arkeoloji müzesi açarak, depolarımızdaki eserleri orada sergilenmesini arzuluyoruz. Çünkü bu eserler sadece Antakya’dan değil, Hatay’ın her bölgesinden çıkartılan eserler. Dolayısıyla, depolarımızdaki bu eserleri de İskenderun’da açacağımız bir müze de sergilemeyi arzu ediyoruz. Bu yönde çalışmalarımız devam ediyor.”

-Selvi Günay-

(Visited 126 times, 1 visits today)