Vali Doğan, Gazeteciler Günü’nü kutladı

Vali Doğan, Gazeteciler Günü’nü kutladı

Vali Rahmi Doğan, “Çalışan Gazeteciler Günü “dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Vali Doğan, mesajında, 10 Ocak Günü’nün 1961’den bu yana “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlandığını hatırlatarak şöyle dedi:
“Tarafsız, özgür ve basın ahlak kurallarına uyan bir medyanın toplumsal gelişmenin sağlanmasında önemli bir rolü vardır. İletişim hızı ve buna bağlı olarak etkileşim sürecinin belirleyici olduğu dünyamızda medya gücü, insanlara haber ve bilgi akışı sağlamanın hâlâ en önemli araçlarından biridir.

Bununla birlikte, iletişim teknolojilerinin bireysel kullanım oranındaki hızlı artış, yazılı ve görsel basının yanı sıra, sosyal medya olarak adlandırılan yeni bir olguyu günlük hayatın içerisine dâhil etmiştir. Sosyal medya faktörü, basının faaliyet ve etki alanını genişletmenin yanında, yanlış ve taraflı algı oluşturmanın bir aracı olarak da kullanılabilmektedir.
Bu açıdan, her anlamda objektif ve doğru bilgiye daha kısa sürede ulaşma ihtiyacının artmış olması, basının sorumluluğunu daha da artırmıştır. Keza, gelişen anlık durum ve olaylar karşısında toplumsal dinamiklerin zamanında vereceği refleks ve doğru sosyal tepkiler hayati derecede önem kazanmıştır.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir’ ilkesinden hareketle, her şart altında çalışmalarını sorumluluk bilinci içerisinde sürdüren tüm basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.” -Cemil Yıldız-