Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Valilik onaylı bağış

kampanyasındayız ama… “Yalvarırım, Duyun

kampanyasındayız ama…

“Yalvarırım, Duyun Artık Sesimizi!”

Hataylı, SMA TİP 1 hastası Nefes bebek için devam eden bağış kampanyasına işaret eden ve “Yüzde 61 olduk! Kalan yüzde 39 için elimizi bırakmayın!” diyen acılı ailenin mesajı herkese… “24 aydır acılar içinde geçen bir kampanyamız var. Neredesiniz? Yalvarırım, duyun artık sesimizi!”

SMA-TİP-1 hastası Nefes bebeğin ailesi, çocuklarının tedavi masraflarının karşılanması için gereken parayı hayırseverlerin destekleriyle toplamaya çalışsa da süreç hala istenen noktada değil. Ailenin bu konudaki son duygusal paylaşımı, Hatay Valiliği onaylı bağış kampanyası ve devam eden kampanyaya verilen destekler noktasında biriken yorgun beklenti adına oldu.

“Evladım, yaşamayı hak etmiyor mu? 24 aydır acılar içinde geçen bir kampanyamız var. Neredesiniz? Görmüyor musun? Duymuyor musun? Evladım ölüyor! Yalvarırım duyun artık sesimizi!”

Bağış kampanyasında ihtiyaç olunan paranın yarısından fazlasının toplandığına işaret edilen açıklamadaki bir çağrı ise herkes için oldu:

“Yüzde 61 olduk! Kalan yüzde 39 için elimizi bırakmayın! Herkesi desteğe bekliyoruz.”

-SMA NEDİR?-

SMA, ilerleyici ve kalıtsal bir kas hastalığıdır. Vücudumuzun kas hareketlerini kontrol eden omurilikte, ön boynuz motor nöron hücrelerinin etkilenmesi sonucunda kuvvetsizlik, beslenme ve solunum problemleri ortaya çıkar. İlerleyen dönemlerde, değişen derecelerde eklem hareketlerinde kısıtlılık (kontraktürler), omurga deformiteleri (skolyoz), beslenme ve solunum problemleri görülebilir. Ayrıca istemli kas hareketlerinde kuvvetsizlik ve kas erimesi olur. Görme, işitme ve bilişsel fonksiyonlar ise etkilenmez. Başlama yaşı ve kazanılan motor gelişim basamağına göre farklı tipleri vardır. SMA’nın görülme sıklığı, 6.000-10.000 yeni doğan bebekte 1’dir.

-DENİLEN!-

Gereken paranın hala ciddi anlamda gerisinde olan Nefes bebek için daha önceki bir açıklamasında konuya işaret eden isim, bebeğin amcası Tufan Yeşil olmuştu.

“Topladığımız paranın çoğunu, açtığımız stantlara ilgi gösteren halkımızdan topladık. Ne yazık ki iş adamlarımız kampanyamıza karşı şu ana kadar duyarsız kaldı. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Verecekleri en küçük bir destekle, bir yaşındaki bir bebeğin hayata tutunmasını sağlayacaklar. Nefes bebeğimize bir nefes olacaklar. Lütfen bizi yanlış anlamasınlar, duyarsız kaldılar diye kimseyi suçlamıyoruz. Ama Nefes’i gördükçe ciğerimiz yanıyor. Yarın bile Nefes için çok geç olabilir. Allah, kimseye bu durumu yaşatmasın. Çok zor.”

Bu konuda ifade edilene göre, Nefes bebeğin tedavisi için gereken para, 2 Milyon 200 Bin Dolar gibi yüksek bir rakam.

-ELEŞTİRİ!-

Konuyu, Antakya Gazetesi üzerinden takip eden vatandaşların paylaşımları ise şöyle:

J.Ş. >> Herkes üzerine düşeni yapabilir. Zor değil. Herkes, durumuna göre, cebinden biraz para çıkarıp ortaya koyabilir. Zor değil. Ben, SMS üzerinden gönderdim. Yapabildiğim bu. Vicdanımı susturdum en azından. Keşke durumum olsaydı da daha fazlasını yapabilseydim. Durumu olduğu halde yapmayanlara seslenelim…

H.P. >> Öylesine büyük zenginlerimiz var ki bu kentte, öylesine güçlü insanlar ki, bugün bitebilir bu sorun, hatta bugüne kadar sürmeyebilirdi bu acı. 2 Milyon Dolar gerekiyormuş! Öyle mi? Bu para bizler için kocaman bir servet! Hayat boyu bir arada göremeyeceğimiz kadar büyük bir para! Ama bu şehirde öyle insanlar var ki, Milyar Dolarları olan… Bu ne ki! O yüzden de birbirimizi biraz fark etsek, bu dünya bir cennet aslında. Cenneti cehennem yapanlar bizleriz. Başkaları değil. En azından bu defa çarklar doğru dönsün, Nefes bebek için o cenneti hep beraber yaratalım.

G.C. >> Ailenin mesajlarını sosyal medyadan takip ediyorum. Her okuduğumda da ağlıyorum. Ben, onları ara ara okuyorum, ara ara görüyorum, ara ara hatırlıyorum. Bir de anneyi düşünün. Her saniye bebeğinin başında. Ölümle hayat arasında sıkışmış minicik bir bedene sarılıp, ona hayat bulmaya çalışıyor. Ve bizler, kocaman bir Hatay, minicik bir bebek için para bulamıyoruz! Yazıklar olsun! Bu kadarmışız!

İ.Ş. >> Bir bebek, ölmemek için direniyor. Ne kadar oldu? 1 sene mi? Fazla mı? Düşünüyorum da bu sürede o bebeğin çektiği acıya son verememiş bir şehirde yaşıyorum. Zengini bol bir kentte! Parası gani gani olan bir kentte! Allah onlara daha fazlasını da versin ama… Bu kadar zenginin olduğu bir şehirde istenen parayı toparlayamamak… Aklım almıyor bazen! Aslında “nasıl bir dünyada yaşıyoruz” dedirtiyor bana! Bence, korkutucu bir dünya!

T.Z. >> Söyleyen annesi mi bilmiyorum ama… “Yalvarırım duyun artık sesimizi” demiş! Yüreğim acıdı. Kaç kere SMS üzerinden 20 TL gönderdim, hatırlamıyorum. Keşke fazlasını yapabilsem… Allah korusun, ölse, ne diyeceğiz biliyor musunuz? “Şu koca Hatay, bir bebek için bu parayı toparlayamadı” diyeceğiz! “Kadim denen coğrafya, BİZ olamadı” diyeceğiz! Demeyelim… Umut olalım! Bu kentin güç sahipleri, para sahipleri, Allah için duyun şu bebeği, ailesinin feryatlarını! Bitirin şu acıyı! Örnek olun herkese! Hatay’ı, insanlığıyla onurlandırın! Tamer Yazar