Valilik’ten OHAL Kararı:

Valilik’ten OHAL Kararı:

Uzun Namlulu ve Tüfek Taşımı, Kullanımı Yasak…
Hatay Valiliği, İçişleri Bakanlığı’nın 31 Ocak 2017 tarih ve 26152 sayılı yazılı talimatlarıyla, güvenlik kuvvetleri ve dünya orduları tarafından da kullanılan M-16, AK-47 ve G-3 gibi uzun namlulu, tam otomatik atış yeteneğine sahip ve harp silahı görünümünde yivli/yivsiz av tüfeklerinin ilimiz genelinde taşınması ile kullanılmasının yasaklandığını duyurdu.
Valilik duyurusu şöyle:
“1. Hava keşif, İHA ve diğer gözetleme vasıtalarıyla yapılan keşif ve gözetleme faaliyetlerinde avcı-terör örgütü mensubu ayrımı konusunda tereddütler yaşanabileceği,
2. Taşınan silahın uzun namlulu ve harp silahlarına benzerliğinin yanlış anlamalara ve müessif olaylara sebebiyet verilebileceği değerlendirilmektedir.
Bu çerçevede, terör olaylarının yaşandığı bölgelerde ruhsatlı olsa dahi güvenlik kuvvetlerince kullanılan uzun namlulu, yivsiz tüfeklerin taşınması ve kullanımının kısıtlanması istenilmiştir.
Bu nedenle, Valiliğimizin 8 Şubat 2017 tarihli kararıyla, OHAL süresi boyunca ilimiz genelinde ruhsatlı dahi olsa güvenlik kuvvetlerince de kullanılan uzun namlulu ve harp silahı görünümlü olan yivli/yivsiz tüfeklerin vatandaşlarca taşınması ve kullanımı yasaklanmıştır.
Emre aykırı davrananlar hakkında, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32.Maddesi’ne göre iki yüz yirmi yedi (227) Türk Lirası idarî para cezası uygulanacaktır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.” -Cemil Yıldız-

(Visited 1 times, 1 visits today)