Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Vatandaş Hayat Pahalılığından Şikayetçi

Milletvekili Kaşıkçı, Hatay gezilerinde

Milletvekili Kaşıkçı, Hatay gezilerinde öne çıkan sorunları sıraladı:

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı Beyzade fm Tv Kanallarında yayınlanan Haftanın Gündemi programında, Hatay gezileri sırasında öne çıkan sorunları sıraladı, vatandaşların hayat pahalılığından şikayetçi olduğun vurgu yaptı.
Hatay gezilerinde karşılarına çıkan sorunları iki alana ayıran Milletvekili Kaşıkçı, birincisinin yerel yönetimler tarafından yapılmayan yatırımlar olduğunu söyleyen Milletvekili Kaşıkçı, “9 İlçe gezdim, kırsaldaki vatandaşlarla bir araya gelmeye çalışıyorum. Köy ve yaylaları iyi gezdim. Oralarda gördüğüm hayat pahalılığı. Vatandaşlarımız hayat pahalılığından şikayetçi. Gündelik hayat tarımsal ürünleri, sanayi girdileri konusunda pahalılık olduğu bizlere iletiliyor. Biz bunları zaten gözlemliyoruz. Yem, gübre, Ayçiçek ve yumurta fiyatlarındaki artış sebebiyle ilgili olarak vatandaşlarımızı aydınlatmaya çalışıyoruz. Gıda ürünleri fiyatlarındaki artışın sebebini berrak bir kafayla masaya yatırmamız gerektiğini tartışıyoruz. Dışa bağımlı ürünlerde özellikle bir artış olduğunu görüyoruz ve burada bir fırsatçılık olduğunu düşünüyorum. Savunma sanayisinde yaşadığımız milli bakışı tarımda da uygulamaya başlamamız gerekiyor. Bu şekilde hem dışa bağımlılık hem de ithal konusunu ileri adımlar atabiliriz. Bizim coğrafyamız Hatay’ın coğrafyası pamuk ve mısır üretimine uygun. Eğer çiftçiye uygun teşvikler verilirse, çiftçiler buna yönelikte üretime geçecektir.”
Çiftçi elektrik fiyatları konusunda rahatlatılmalı …
Konuşmasında, suyun önlerindeki en büyük tehdit noktasına geldiğini belirten Milletvekili Kaşıkçı, Amanos dağlarında çeşitli çay ve derelerin varlığından söz etti, bu derelerden daha fazla yararlanılmasının gerekliliğine dikkat çekti.
Reyhanlı Barajının büyük ve muazzam bir proje olduğunu, buranın GAP projesi olduğunu söyleyen Milletvekili Kaşıkçı, konuşmasında şunları dile getirdi: “Reyhanlı Barajı’nda onu besleyen iki ana kol var. Bunlar, Afrin Çayı ve Tahta Köprü üzerinden gelen Karasu çayıdır. Bu projenin devamı var. Reyhanlı Barajı projesi henüz bitmedi ve bunun çalışması devam ediyor. Tüm bunların hepsi bittiği zaman Reyhanlı Barajı bitecektir. Tamamlandığı zaman Amik Ovası için devasa bir proje olarak hayata geçecek. Tarımsal sulama ihtiyacını yeraltı sularından sağlayan vatandaşlarımız elektrik anlamında zor durumda. Elektrik birim fiyatı buralarda evdeki elektriklerden daha pahalı durumunda. Reyhanlı barajı bitene kadar bu işi yapan çiftçilerimizin rahatlatılması için, çiftçinin elektrik kullanım birim fiyatı mesken elektrik kullanım fiyatına çekilirse iyi olur.
İMO, kendisi gibi düşünmeyenleri susturuyor …
İnşaat Mühendisleri Odası üzerindeki kabuğu bugün kim kaldırabilmiş. Bu iş neden bana kaldı. Genel merkezi bölücü tarafından işgal edilmiş, kadın haklarını savunuyoruz diyorlar ama onların kadından anladığı HDP’li kadınlar. Kendisi gibi düşünmeyenleri susturmaya çalışıyorlar. 130 bin üyesi olan bir odanın hepsi mi böyle düşünüyor, tabii hayır. İMO’nun üniter yapı ile ilgisi kafası net değil. Devletin bu işin üzerine gitmesi gerekiyor. Milli Mücadele döneminde kurulan, karşı cemiyetler bugün hala ayakta, onların sadece adı ve şekli değişti. Şimdi o cemiyetler oda oldu, sendika oldu.
Suriyeliler nasıl geldiyse öyle gitsin …
Biz Suriyeliler nasıl geldiyse öyle gitsin istiyoruz. Bu süreç başlamış durumda. Afganistan göçmeni konusunda da tavrımız nettir. Türkiye’de çözüm süreci diye bir çözüm bırakmadık. Terörü bitirdik. Seçim barajı düşmesinde yüzde 5 veya 7 tartışması çok yapıldı. Bu konu AK Parti’nin fikriydi ve bizde bu fikre destek verdik. Temsilde adaletin daha iyi sağlanması için önemli bir adım olarak görüyoruz.
Hassa’da başlayan Samandağ’da biten yol projesi …
Hızlı tren sonunda AK Parti vekilleri de bizden yana halktan da olumlu tepkiler aldık. Şuan hızlı tren yatırımı biraz geri atıldı. Öncelik sırasında değil. Küçük Dalyan’dan trene binip, 4 buçuk saat sonra Ankara’da olacağız. Bu fikirlerimiz güzel. Aklımdaki diğer proje ise yol bandı projesi. Amanos Dağları’nın Suriye’ye bakan kısmında İskenderun’daki gibi bir yol bandını hayata geçirebiliriz. Hassa’da başlayan ve Samandağ’da biten bir yol projesi aklımda var. Önce hayal edeceğiz, sonra yapılması için mücadele edeceğiz.”
Mehmet ÖZGÜN