Vatandaş isyanda Tedaş ise beklemede…

Vatandaş isyanda Tedaş ise beklemede…

Burası, Gümüşgöze Mahallesi-Çetin Emeç Caddesi… Pazar günü yaşanan fırtınalı havanın ardından kopan bir elektrik telinin bitmeyen hikâyesi, vatandaşın şikâyeti ve bir türlü gelmeyen ekiplerin can sıkan bekleyişi!

Gümüşgöze Mahallesi sakinlerinden Retip Karaali (45) ile gündeme getirdiğimiz bu kopan elektrik telinin hikâyesinde, vatandaş şikâyetinden ya da olası yaşanabilecek kazalardan çok, kurumsal ilgisizlik var. Etrafı evlerle dolu bir caddenin tam orta yerinde sallanmaya devam eden kopmuş bir elektrik telinin, bu yolu kullanan araçlar için de yayalar içinde ciddi tehlike yaratabileceğini söyleyen ve eldeki kurumsal ilgisizlik için konuşan Retip Karaali, şunları söyledi:
“Pazar günü, biliyorsunuz hava oldukça rüzgârlıydı. Öyle görülüyor ki hatlar birbirine değmiş ve kopmuş. Tamam, bu olabilecek bir durum ama… Pazar günü bu olayın yaşanmasının ardından kuruma gereken şikâyetleri yapmamıza rağmen tek bir ekip bile buraya gelmedi. Olan olduğuyla kaldı. Açık açık şunu söylüyoruz ki, demek ki bizleri ciddiye almıyorlar. Hatta o şikâyeti yapanlardan biriyim. Olayı anlatanlardan biriyim. Kendilerine dedim ki, ‘bakın burada hat kopmuş ve bir ucu yerde, bir ucu da ağaca takılı kalmış… Hatta Pazartesi okul zamanı olduğunu ve bu yolu birçok öğrencinin kullandığını da ilettim telefona çıkan bayana. Düşünün ki, ilkokul öğrencisi bunlar 6 yaşında çocuklar… O yüzden olası bir kaza öncesi bir an önce duruma müdahale etmeleri gerektiğini anlattım Ama ne gelen oldu ne de gelip de kontrol eden…”
-BAHANELERİ DE VAR!-
TEDAŞ’ın, yaşanan gecikme için ‘personel eksikliğini’ ileri sürdüğünü de söyleyen Karaali, şöyle devam etti:
“Burada daha önce meydana gelmiş farklı arızalar için gelmiş ekiplere niye bu kadar geciktiklerini sorduğumuzda bize verdikleri cevap ne oluyor, biliyor musunuz? Yaklaşık 30 mahalleye baktıklarını ve eldeki personel eksikliği yüzünden de her yere yetişemediklerini… Peki, bu bir bahane mi? Değil. Ben, Gümüşgöze İlköğretim Okulu Okul-Aile Birliği Başkanıyım aynı zamanda ve böylesi bir cevabı bahane olarak kabul etmem mümkün değil, ki aynı zamanda elektrikçiyim. 7 Yaşımdan beridir de bu işin içindeyim. O yüzden bu kadar net ifadeler kullanıyorum.
Buradan açık ve net şunu söylüyorum kendilerine… Eğer ki bu işi yapamayacaklarsa, bıraksınlar! Bu işi yapmasınlar. Yapacaklarsa da olması gerektiği gibi yapsınlar.”
-BİZ DE ULAŞAMADIK!-
Konuyu gündeme taşımadan önce görüşmeye çalıştığımız TEDAŞ İl Müdürü Aydın Şahin’e ise ulaşamadık. Çünkü konuyu haberleştirmek yerine, vatandaşın derdine ekli şikâyeti ilk elden iletmek ve çözüme ulaşmak istedik. Ancak, ‘iletemedik’ ve ‘ulaşamadık’… Oysaki adres dahi verdik, ‘kablo kopmuş ve şu an yerde’ de dedik, ama ekipleri bekleyen vatandaşın ‘bekleyişini’ sonlandıramadık…-Tamer Yazar-

 

(Visited 1 times, 1 visits today)