Vatandaş memnun… Yaygınlaştırsak mı?

Vatandaş memnun… Yaygınlaştırsak mı?

Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından, Antakya ‘Merkez Postane’ otobüs durağı noktasında hayata geçirilen elektronik bilgilendirme levhası, vatandaşların bekleyişlerine teknolojik bir katkı sunuyor.

Toplu taşımada ‘akıllı durak’ uygulaması, son zamanlarda Türkiye’nin bir çok belediyesi tarafından pratiğe geçirilen bir öncelik olarak, kent insanının günlük koşuşturmacasına ciddi kolaylıklar sağlıyor. Bu belediyelerden biri olan Bursa Büyükşehir Belediyesi, toplu taşımada hayata geçirmeye başladığı yeni uygulamayla, otobüs duraklarını ´akıllı duraklara´ dönüştürüyor. Duraklara yerleştirilen elektronik bilgi panolarıyla, binilmek istenen otobüsün kaç durak uzakta olduğu ve duraktan ne zaman geçeceği önceden görülebiliyor. Belediyeler, bu uygulamayla beraber, toplu ulaşımda zaman problemini ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Benzer bir örneğini Antakya ‘Merkez Postane’ otobüs durağı noktasında hayata geçiren Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin bu hizmetinden memnun vatandaşlar ise, ‘niye yaygınlaştırılmıyor’ sorusunu soruyor. Durağa konulan elektronik sistemle, güzergah dahilinde geçecek olan otobüsleri, toplu taşıma araçlarını takip etme imkanına kavuştuklarını dile getiren vatandaşlar, “Bu şekilde, durakta ne kadar zaman bekleyeceğimizi ya da bineceğimiz otobüsün daha kaç durak uzakta olduğunu görüyor ve izliyoruz. Bu da günlük koşuşturmacalarımız arasında ciddi bir zaman kaybını ortadan kaldırıyor” diyerek, hizmeti sunan Büyükşehir’e net bir mesaj veriyor.

Tamer Yazar

(Visited 1 times, 1 visits today)