Vefa Destek Grupları Sahada

Vefa Destek Grupları Sahada

İçişleri Bakanlığı’nca alınan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile kronik hastalığı olanlara yönelik sokağa çıkma yasağı ardından, bu konudakilerin ihtiyaçları, oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grubu ekiplerince karşılanıyor.
İlimizde de ilçeler kendi bünyelerinde böyle ekipler oluşturdu. Kaymakamlıklar bünyesindeki ekipler, çalışmalara başladı.
Hatay’ın 15 ilçesinde, 65 yaş ve üzeri ile kronik hastalıkları olan vatandaşlara, eksik ve ihtiyaçlarını evlerine teslim etmek amacıyla oluşturulan “Vefa Sosyal Destek Grubu”, bugün itibariyle etkin bir şekilde hizmet vermeye başladı. Bu konuda Valilikten ve İlçe Kaymakamlıklarından bu konuda şu bilgilendirmede bulunuldu:
“Dünya genelinde yaygınlaşan koronavirüs (Covid-19) Salgını’ ile ilgili mücadeleye yönelik alınan tedbirler kapsamında, geleceğimize ışık tutan ve en değerli varlıklarımız olan 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı (KOAH, Astım, Kalp, Damar, Hipertansiyon, Böbrek, Karaciğer v. b.) bulunan vatandaşlarımız için Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda, İçişleri Bakanlığı ve Hatay Valiliği tarafından alınan karar gereğince, 21 Mart 2020 saat 24.00 itibariyle ‘Sokağa Çıkma Yasağı’ getirilmiş ve bu kapsamdaki vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının giderilmesi için ülkemiz genelinde tüm il ve ilçelerde Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturulması planlanmıştır.
Bu doğrultuda, ilçelerimizde Kaymakamlıklar uhdesinde oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grubu, söz konusu şartlarda yaşayan vatandaşlarımızca, ‘ALO 112-155-156’ iletişim numaralarına ihtiyaçlarının bildirilmesi halinde yardımcı olunmak üzere koordine edilmiştir.
Alınan tedbir ve kararlara uyulması konusunda, çevremizdeki yaşlılarımıza sevgi, sabır, şefkat ve merhamet çerçevesinde, onları incitmeden, mevcut durumun hassasiyetine dikkat çekerek bilgilenmesini sağlayalım.
Devlet erkanımız tarafından sağlığımıza yönelik alınan tedbir ve kararlara uyulmasının elzem bir vatandaşlık görevi olduğunu vurgulayarak, söz konusu yasaklara uymayanlar hakkında 3.150 TL idari para cezası uygulanacağını ve TCK’nın 195.Maddesi gereğince Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulacağını önemle hatırlatırız.”  -Selvi Günay-