Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Vekil Kara: Eğitim de Eğitim dedi

CHP Hatay Milletvekili Nermin

CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, okullarda yaşanan şiddet olaylarına ilişkin basın açıklaması yaptı. Kara, eğitim sistemindeki sorunların artan şiddet vakalarıyla birlikte daha da belirginleştiğini vurguladı.
Kara, eğitim politikaları ve sistemdeki değişimlerle ilgili tartışmaların son yıllarda yoğunlaştığını belirtti. PISA değerlendirmelerindeki sonuçların düzelmemesi ve üniversite sınavlarında başarısızlık oranlarının artması gibi verilerin, eğitim sisteminin yeterince nitelikli olmadığını gösterdiğini ifade etti. Ayrıca, 15-17 yaş arası çocukların iş gücüne katılma oranındaki artışın öğrencilerin eğitimden uzaklaşmasının bir göstergesi olduğunu dile getirdi.
“Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” adı altında yürütülen yeni müfredat çalışmalarının da tartışmalara yol açtığını belirten Kara, özellikle özel okullar lehine yapılan politikaların sorunlara neden olduğunu ifade etti.
Ancak, son olarak İstanbul’da yaşanan trajik olayın, eğitimdeki sorunların yanında daha büyük problemleri de gösterdiğini belirtti. Emekli öğretmen İbrahim Oktugan’ın yabancı bir öğrenci tarafından silahla vurularak öldürülmesi, eğitimde şiddetin ciddiyetini bir kez daha ortaya koydu.
Kara, bu olayın birçok boyutu olduğunu vurguladı. Katil zanlısının yabancı uyruklu olmasıyla birlikte göçmen entegrasyonu konusunun yeniden düşünülmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, bireysel silahlanmanın yaygınlaşması ve okullardaki güvenlik açıklarının kapatılması gerektiğini ifade etti.
Son olarak, öğretmenlere verilen değerin azalması ve çalışma koşullarının zorluğuna dikkat çeken Kara, sağlıklı bir eğitim-öğretim süreci için önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı. – İlyas Yiğit-