Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Vekil Kara: Esnafın Sıkıntılarını Duyan Var mı?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, esnaf kefalet kredilerinde yapılan faiz artışlarına ilişkin yazılı bir basın açıklamasında bulundu. Yıldırım Kara, faiz oranlarındaki bu artışın esnafı zor durumda bıraktığını ve ekonomik sıkıntıların faturasının halka kesildiğini belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)

Yıldırım Kara, esnafın ticari faaliyetlerine destek amacıyla Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla kullandırılan kredilerin faiz oranlarındaki artışı eleştirdi. Yıldırım Kara, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Piyasalarda meydana gelen olumsuz gelişmeler, ekonomideki dar boğaz ve kaynak maliyetlerindeki artışların faturası yine halka kesiliyor. Kefalet Kredi Kooperatiflerin üzerinden esnafa verdiği kredi faizlerinde yüzde 7,5’ten kullandırılan kredilerde yüzde 17’ye, yüzde 24’ten kullandırılan kredilerde ise yüzde 28’e varan artış gerçekleştirildi. Açıklanan faiz artışları, önceden alınan kredileri de kapsamaktadır. Görüyoruz ki, 10 Ekim 2022 ile 9 Temmuz 2023 arasında çekilen tüm kredilerde bu artış oranları işletilmiştir. Taksitleri devam eden kredinin faizinin artırılması kabul edilecek bir iyileştirme olamaz. Esnafımız, zamanında bu krediyi kendi ödeme koşullarını planlayarak almıştır. Ülkenin ekonomik şartları ortadayken artan enflasyonun maliyeti esnafın omuzlarına yüklenemez. Hali hazırda yaşama tutunmaya çalışan esnaflarımız maliyet artışlarının altından nasıl kalkabilir? Esnafı icra kapılarına mı düşüreceksiniz? 1 Mayıs 2024 itibariyle yürürlüğe konan bu uygulama değişikliği ivedilikle iptal edilmelidir.”
Yıldırım Kara, ayrıca yapılan faiz artışlarının etkilerini birkaç ay sonra daha ağır bir tablo ile görebileceğimizi belirterek, “Kredi çeken esnaf zaten toparlanmak için başvurduğu, kendi ödeme koşullarına göre ödeme planını yaptığı kredide geriye dönük faiz ile nasıl başa çıkacak? Bu olacak iş değildir. Bu karar iptal olmaz ise birkaç ay sonra göreceğiz ki işletilen bu faiz oranı ile küçük esnafın zaten azalan işleri onları iyice borç sarmalına sürükleyecek ve bazı işyerlerinde personellerin işten çıkarılması yoluna başvurulacaktır. Sözün özü, işsizlik artacak, borçlu esnaf daha da borçlanacak. İktidar yine aldığı kararlarla, küçük esnafı ve emekçi yurttaşımızı mağdur ediyor.” dedi.
Yıldırım Kara, ekonomik yıkımın müsebbibinin esnaf değil, ülkeyi yönetemeyen AKP iktidarı olduğunu vurgulayarak, “Bu durumdan ‘bir miktar güncelleme zorunluluğu yapılması’ diye bahsediyorlar. Piyasalardaki koşullardan ötürü bu zorunluluk doğuyormuş. Biz ise siftah yapamayan, elektrik ve doğalgaz faturasını, Bağ-Kur borcunu dahi ödeyemeyen esnafın enflasyon altında ezilmesi diyoruz. Bu kararın ivedilikle iptal edilmesi gerekmektedir.” şeklinde konuştu. – İlyas Yiğit-