Verilen süre sona erdi…

Verilen süre sona erdi…

Cezalar Devrede!

Hatay’da, ‘yasaklı ırk’ olarak belirlenen köpeklerin, İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinde kayıt altına alınması işlemleri dün itibariyle sona erdi. Artık cezalar devreye girecek!

Yasaklı türler olarak belirlenen Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpeklerin kısırlaştırılıp İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinde dijital kimliklerinin oluşturulması için verilen süre dün itibariyle sona erdi.

Temmuz ayında yürürlüğe giren 7332 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu; Amerikan Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Aralık ayında yayınladığı genelgeyle bu yasaklı köpek ırklarına eklenen American Staffordshire Terrier ve American Bully veya bunların melezlerini üreten, sergileyen, takas eden, ülkeye girişini, satışını, reklamını yani bu hayvanların ticaretini yapanlara, hayvan başına 2022 yılında 14 bin 982 lira para cezası getirmişti.

Yasaklı türler olarak bilinen bu 6 ırk köpek, 14 Ocak’a kadar, sahiplerince, belediyelerin hayvan bakımevlerinde veya özel veteriner kliniklerinde kısırlaştırılarak, il ve ilçe tarım müdürlüklerinde kayıt altına alınması gerekiyordu. Ancak verilen sürenin sona ermesiyle beraber, bahse konu uygulama çerçevesinde cezalar devreye girecek!

-PARA CEZASI-

İlgili düzenleme kapsamında, bu hayvanlar; kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız dolaştırılamayacak, halkın yoğun bulunduğu yerlere ve çocuk parklarına sokulamayacak. Sahipleri, bakamamaları halinde, bu ırktan hayvanları belediyeye ait en yakın bakımevine bırakabilecek. Hayvan bakımevleri, yeni kanundaki değişiklik kapsamında, teslim edilen hayvanları kabul etmek zorunda olacak.

Söz konusu bu hayvanlara ait hiçbir işlem yapmadan sokağa terk eden sahiplerine ise 30 bin lira idari para cezası kesilecek.

Tamer Yazar