Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Veterinerlerden Vekil Kaşıkçı’ya tepki

200 Yıllık Şanlı Bir

200 Yıllık Şanlı Bir Mesleği Aşağıladı

Belediye Veteriner Hekimler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Okçuoğlu, MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı’nın söylemlerine yönelik tepki gösterdi, sert eleştirilerde bulundu. Okçuoğlu, Kaşıkçı’nın, 200 yıllık şanlı bir mesleği aşağıladığına vurgu yaptı.
Hatay’da Deprem konusunda yapılan bir toplantıya, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanının Belediyeyi temsilen katıldığını söyleyen Okçuoğlu, konu ile ilgili açıklamasında şunlara yer verdi: “Sayın Lütfi Kaşıkçı, toplantıyı işaret ederek siyaseten rakip olduğu belediye başkanını eleştirmeye çalışırken haddini aşan bir boyut kazandı. Güya bir adamı eleştirmek istedi ama ülke çapında 40,000 kişiyi aşağıladı. Toplantıya katılan Ahmet Kilisli’yi kastederek ‘Bir Veteriner Hekim Göndermiş’ dedi. Ahmet Kilisli o belediyede bir Daire Başkanıdır ve yıllardır bozarak geldiğiniz mevzuatlara göre atanmıştır. Aslında söyleme baktığınızda eleştirdiği kişi belediye Başkanı gibi gözükse de ülkemizde 40,000 mensubu bulunan Veteriner Hekimlik Mesleğini aşağılamıştır. Süreyya Tahsin Aygün, Adil bey gibi dünya çapında Veteriner hekim bilim insanlarını aşağılamıştır. Onun bakış açısıyla bakacak olursak İstiklal Marşımızın yazılması için TBMM’de açılan yarışmaya Mehmet Akif Ersoy çağrılmazdı. Bu düşünce yapısı Mehmet Akif Ersoy’un mesleğine hakaret ve aşağılamadır. Tabi ki o kadar entelektüel alt yapı beklemiyoruz. Çünkü Entelektüel insan haddini bilir.
Milli Mücadeledeki kahramanlıkları …
Bu siyasetçi Veteriner hekimliği aşağılayarak bakın kimlerin hakkını yemiştir? Çanakkale savaşında muhteşem bir planlama ve organizasyon yapan Türk Ordu’sunun başarısına en büyük katkıyı sunan mesleği aşağılamıştır. İnsanların kaldıramayacağı büyüklükte toplar, gülleler, mermiler, cephaneler, o dağlara mevzilere paraşütle inmedi. Ölüler, yaralılar mercedes ambulanslarla taşınmadı. Öküzlerin çektiği kağnılarla taşındı. Bir avuç veteriner hekim Çanakkale savaşında bu sistemin aksamadan devam edebilmesi için gece gündüz çalıştı. Hayvanlar hasta olmamalı, güçten düşmemeliydi. O hayvanların telef olması demek; lojistik olarak zayıflamak ve işgale maruz kalmak demekti. İzin vermediler. Ne kadar kahraman olursanız olun cephaneniz yoksa savaşamazsınız.
Kurtuluş savaşımızda Düşmanlarımıza en büyük darbeleri süvari birlikleri vurmuştur. Türk Ordusunun en büyük avantajı Hayvanları ve muhteşem Veteriner Hekimleridir. Çünkü Birinci dünya savaşından çıkan o ordunun en sağlam teşkilatı veteriner sınıfıdır ve ülke sefaletle kırılırken savaşta cephane taşıyan lojistiğin bir numaralı envanteri olan hayvanlarını telef olmaktan koruyabilmiştir. Mustafa Kemal’in atı da dahil olmak üzere tüm süvarilerin en büyük avantajı olan atları telef olmaktan koruyabilmiş ve ordumuzun en üstün yeteneğini işlevsiz bırakmamayı başarmıştır.
İki yüz yıllık şanlı bir meslek aşağılandı …
Sayın Lütfi Kaşıkçı, Siz Veteriner Hekim kelimesini kullandığınız anda yedi düveli dize getirmiş Türk ordusunun en şerefli sınıflarından birinde hizmet vermiş Askeri Veteriner Hekimlerimizi aşağılamış oldunuz, İstiklal marşımızı yazan Mehmet Akif’i aşağılamış oldunuz, dünyaca ünlü bilim adamalarımızı, iki yüz yıllık şanlı bir mesleği aşağıladınız.
Konu depremden açılmışken, depremlerde yıkılan binalardan, göçüklerde yaralanan, ölen insanlardan, bunlardan dolayı yetim kalan çocuklardan sorumlu meslek biz değiliz. Siz o mesleği çok iyi bilirsiniz.”
-Mehmet ÖZGÜN-