Vicdanım çok rahat

Vicdanım çok rahat

Başkan Savaş, seçimi kaybetse bile 10 yıl belediye başkanlığı yapmış biri olarak huzur içerisinde tarihin sayfasına geçeceğine vurgu yaptı …

Hatay Büyük Şehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, bir radyo programında yaptığı konuşmada, seçimi kaybetse bile 10 yıl belediye başkanlığı yapmış biri olarak huzur içerisinde tarihin sayfasına geçeceğini söyledi ve vicdanının çok rahat olduğuna vurgu yaptı.
Limitlerini doldurdukları gerekçesi ile AK Parti grubu tarafından mecliste borçlanma yetkisi verilmediğini ama HBB olarak borçlanma limitlerinin henüz %20’sini doldurduklarını söyleyen Başkan Savaş, Programdaki konuşmasında şunlara yer verdi: “Aldığımız krediler ile il genelinde altyapı çalışmalarına devam ediyoruz. Kazdığımız yolları asfaltlamak için de meclisten kredi alma yetkisi talep ettik ama Ak Parti Grubu 7 aydır onay vermedi. Bizim olmayan borçları bizden talep ettikleri için biz de mecliste 250 milyon TL borçlanma talep ettik ama 10 milyon TL için yetki verdiler. Mevcut iktidarın bir ilçe belediyesi 75 milyon TL borcu çok rahat alabiliyor. Tüm bu kısıtlamalara rağmen biz başardık ve başaracağız. Bir şehir ve bir ülke nedir çok iyi biliyoruz. Ve bu şehri ayakta tutmaya devam ediyoruz. Onun için de yıllardır ihmal edilen altyapıyı yapmaya devam edeceğim. Seçimi kaybetsem bile 10 yıl belediye başkanlığı yapmış biri olarak huzur içerisinde tarihin sayfasına geçeceğim. Vicdanım çok rahat. Fakat ben mecliste farklı partilerden olsak da şehre hizmet için seçilmiş olan mevcut iktidar partisinin temsilcilerinin huzur için yapılan tüm hizmetlere katkı sunmasını beklerdim. Hatay olarak vergide 7’nci nüfusta 13’üncü sıradaydık. Maalesef şu anda nüfusta 7’nci, vergide ise 13’üncü sıraya düşmüş durumdayız. Ekonomik olarak gittikçe doğuya giden bir il konumundayız, bizim hedefimiz batıya gitmek.”

Cumhuriyet tarihinin en önemli darboğazı yaşanıyor …

Ülkedeki ekonomik krize ve enflasyonla mücadeleye ilişkin programda görüşlerini aktaran Başkan Savaş, “Bir ülkenin kalkınma hızı 5.5’in altındaysa işsizlik, bütçe açığı, enflasyon artar. Bunun önlemini almak zorundasınız. Eğer bir ülkede eğitim kaliteli değilse kalifiye eleman yetişmez. Üretime katılacak kişi sayısı azalır, araştırma-geliştirme(ARGE) faaliyetleri yürütülemez. Dünya teknolojisi uzayla, robot yapımıyla ilgileniyor biz henüz bunlara çok uzak bir ülkeyiz. Bu nedenle geri kalmamız kaçınılmaz oluyor. Ülkemiz Cumhuriyet tarihinin en önemli dar boğazını yaşamaktadır. Ben dışarıdan bir şirketin ya da devletin bizim ekonomimizi kalkındırabileceğini düşünmüyorum. Bu milli bir mücadeledir. Bu mücadelede en önemli görev Cumhuriyet Halk Partisi’ne düşmektedir. Atatürk’ün kurduğu bu partinin ülkenin içerisinde bulunduğu bu dönemde diğer partilere örnek teşkil edecek bir duruş sergilemelidir” dedi.

Amacımız Asi Nehrinden olabildiğince faydalanmak …

Defne ilçesi Turunçlu Mahallesi’ndeki atık su arıtma tesisine ile ilgili önemli bilgiler paylaşan Başkan Savaş, “Orası komplike bir vaka. Buradan hemen sonraki durağımız Büyükçat. Şu anda Samandağ Belediyesi’nin başlatmış olduğu arıtmayı biz bitirdik. Kazandırdığımız 8 atık su tesisinden sonra iki yer daha kaldı. Yapabiliyorsak Büyükçat’ta büyük bir tesis yapacağız, Yapamıyorsak Turunçlu’da membranlı bir tesis yapacağız. Büyükçat’da da başka bir atık su arıtma tesisi yapacağız. Bu durumu mahalle halkı ile tartışacağım. Sorunlardan kaçan biri değilim. Önemli olan seçim filan değil, Turunçlu halkının huzuru. Fiziki ve ekonomik duruma bakacağız. Bizim elimizde şu anda hiç koku yapmayacak, saniyede 1100 litre temiz su çıkartacak projemiz hazır ve iller bankasına onaya gitmiş durumda. Ben istiyorum ki Asi Nehri Turunçlu’ya kadar nefis bir görüntüye sahip olsun. Hem Kanatlı hem de Defne’deki insanlar mutlu olsun. Bizim amacımız şu, istiyoruz ki Asi Nehri’nden olabildiğince faydalanalım. Asi Nehri’nin üzerinde martılar uçuşsun, çiçekler açsın, kokmasın, yaz kış bize hizmet etsin” dedi.

Hırsızlık yapmıyorum ki Allah’tan neden korkayım?

Asi Nehri projelerinden Defne ilçesinin de faydalanmasını istediklerini belirten Başkan Savaş, konuşmasında şunlara yer verdi: “Akdeniz Mahallesi ve Sümerler Mahallesi’ne Asi Nehri kenarı boyunca yeni bir park yaptık. Yazın 650 litre su ile Asi Nehri daha berrak olacak. Mahalle sakinleri ve Asi Nehri’nin kokusundan rahatsız olan vatandaşlarımızı arıtma tesisimize götürerek kahvaltıda ağırlayacağım. Tesisimizin incelemesini yaptıracağım ve sistemi anlayacağız.
Bizi bir araya getiren olgulardan biri ‘hak’ diğeri de ‘halk’ tır. Eğer bizim faaliyetlerimizden şüphe duyuyorlarsa, ben aday olmam. Biz Hatay halkının hizmeti için buradayız. Bana Allah’tan kork diyorlar, ben neden korkayım? Allah beni seviyor ki yaratmış, rabbime karşı bir suç işlemiyorum, hırsızlık yapmıyorum, yolsuzluk yapmıyorum, ahlaksızlık yapmıyorum ben rabbimden neden korkayım ancak onu severim.

Adaylıkla ilgili problemim yok …

Cumhuriyet Halk Partisi, hem Hatay’da hem de Türkiye’de diri olmak zorundadır. Benim adaylıkla ilgili bir problemim yoktu. Sayın Genel başkanımızın da o toplantıda Hatay’ı ve şahsımı övmesi, beni oldukça onurlandırdı. Zor bir coğrafyada belediye başkanlığı yapıyoruz.
Genel seçimlerden ders alarak yolumuza devam etmeliyiz. Hatay’da bir ilki yapmamız lazım. Uzun dönem belediye başkanlığı yapan en avantajlı 3 ilçe belediyemiz var. Her ilçemizde sırayla bir hafta arayla olmak üzere Cumhuriyet Halk Partisinin adaylarını belirlemek üzere halkımızı davet edelim. Her mahalleye sandık kurup, başına da mahalle muhtarı ve diğer ilçelerden güvendiği yöneticiyi sandık başkanı atasın. Her adayın da bir müşahitti sandık başlarında bulunsun. Sabah 8 de başlayıp akşam 5 de bitirelim. Seçimin ardından sandıkları açalım. Sandık başkanı, muhtar ve bütün müşahitlerle çıkan sonucu tutanak haline getiriyoruz. Burada birinci çıkanı da Ankara’ya önereceğiz. İl başkanı, mevcut ilçe başkanı, büyükşehir belediye başkanı ve milletvekilleri hepimiz imza atacağız. Sayın genel başkanımız, Ankara’daki genel başkanlığımızdaki yöneticilerimizi, il başkanımızı, ilçe başkanımızı, milletvekillerimizi ve beni zan altında kalmaktan kurtarır. Defne, Samandağ ve Arsuz halkı kendi kaderini kendi belirleyecek. Parti içinde kırgınlık, kavga olmayacak ve kimse kimseyi suçlamayacak. En önemlisi de ilçe halkı ben bu adayı seçtim diyecek ilçe halkı ve sahip çıkacak. Demokrasinin de kendisi budur. Lütfü Savaş kimseye yakın veya uzak değil. Benim için hepsi değerlidir ama halkın nezdinde hangisi daha ön plana çıkıyorsa biz burada il başkanı, ilçe başkanı, milletvekilleri ve şahsım buna imza atarız ve genel başkanımıza sunarız.”
Mehmet ÖZGÜN