Vicdanlara damlayan Bir Yardım Hikayesi

Vicdanlara damlayan Bir Yardım Hikayesi

Hatay’da yaşayan Suriyeli kalabalığın içinde yardıma muhtaç durumdaki sayısız aileye ulaşmaya devam eden Herkes İçin Umut İnsani Yardım Derneği’nin son adresi, anlatılan hikayesiyle yürekleri burktu…

Suriye’de 2011’de başlayan iç savaş nedeniyle, komşu ülkelere, oradan da dünyanın çeşitli bölgelerine göç eden Suriyelilerin yüzde 42’sine ev sahipliği yapan Türkiye, Hatay noktasında bu yüzde 42’nin yaklaşık 500 binlik kısmına bakmaya çalışıyor. Bu kalabalık sığınmacı grubun çok az bir kısmı ‘kontrol’ altındaki kamplarda barınırken, önemli bir nüfus ise, Antakya ve diğer ilçelerde yaşama tutunmaya çalışıyor. Tutunmaya çalışanlar arasında, tek bir tencereyi kaynatmakta dahi zorlanan önemli sayıda Suriyeli var. Yiyeceğe ve kışın soğuğunda yakacağa ulaşmada sorun yaşıyorlar. O yüzden birçoğu yardıma muhtaç.

-Çoklar-

Buna dair örneklerin giderek arttığı Hatay’da, bu çok da fark edilemeyen hayatları bizlerle paylaşmaya devam eden Herkes İçin Umut İnsani Yardım Derneği, vicdan durağında bir yardım hikayesine daha imza attı. Herkes İçin Umut İnsani Yardım Derneği kurucusu ve Başkanı Halit Karagülle’nin paylaştığı bu son yaşam hikayesi; Suriye’deki annesini ve kardeşlerini geride bırakmak zorunda kalarak Hatay’a sığınan Suriyeli bir çifte dair.  Rutubetli bir evin odasında eşi, kız kardeşi ve üç çocuğuyla yaşam mücadelesi veren bir aileye dair. Yürekleri burkan bir çaresizliğe dair.

-Yardım bekliyorlar-

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan,  Suriye’de yaşadıkları zor zamanların neticesinde de sakatlanan Hasan Ailesi, Hatay’da sığındıkları rutubetli evin bir odasında yaşama tutunmaya çalışıyor. Yazın sıcak kışın ise soğuk nedeniyle içerinde durulamazken, Suriyeli Aile,  kendilerine uzanacak bir yardım elini bekliyor. Eşinin savaşta sakat kaldığını anlatan Amine Mustafa, geçimlerini, sakatlanan eşinin açık parfüm satarak sağladıklarını, ancak onun da ağırlaşan durumu yüzünden ayağının kötüleştiğini, yürüyemediğini ve ancak hayırseverlerin yardımıyla hayata tutunduklarını kaydetti.

-Aç geceler-

Maddi imkanları olmadığı için ev tutamadıklarını belirten Anne Amine Mustafa, “Eşim, Suriye’de, evimize atılan bir bombanın bacağına isabet etmesi sonucu yaralandı. Kendisi aciz ve çalışamaz halde. Ama buna rağmen, sekerek ve ayağını sürükleyerek tüm gün açık parfüm satmaya çalışıyor. Ama bazen siftah bile yapamadan eve dönüyor. Böyle günlerde bir şey getiremiyor. Bu yüzden çok gece aç uyuyoruz” dedi.

-İhtiyacımız var-

Her şeye rağmen Allah’a şükrettiklerini dile getiren Baba Hasan Mustafa ise şunları anlattı:  “Şimdi ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bize uzanacak yardım elini bekliyoruz. Eşim ameliyat oldu. Kız kardeşim, atılan bombalar sonucu sakat kaldı. Bir başıma, hem eşimin hem kız kardeşimin hem de üç kızımın ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorum. Eşime ilaç lazım alamıyorum. Kız kardeşim, bir tekerlekli sandalyesi olmadığı için dışarı çıkamıyor.” Sıkıntılarının büyük olduğunu söyleyen Mustafa, hayırseverlerden, kız kardeşi için bir tekerlekli sandalye istedi.

-Ameliyat olamadım-

Suriye’de evlerine atılan bir bombanın sol bacağına isabet etmesi sonucu sakat kaldığını, ancak yürüyebildiğini belirten baba Hasan, “Bacağımda ciddi ağrılar var. Bu ağrılarım için iyi bir tedaviye ihtiyacım var. Ameliyat olmam gerekiyor. Türkiye’de ameliyat olamadım. Halim ortada. Çocuklarım da aylardır böyle yatakta yatıyor” şeklinde konuştu. Daha rahat yaşayabilecekleri bir eve ihtiyaçlarının olduğunu, ailesinin zorunlu ihtiyaçları olduğunu söyleyen Hasan, şöyle devam etti: “Hayırseverlerden elbise istiyoruz. İçinde uyuyabileceğimiz yatak, yorgan istiyoruz. Elektrik ve su faturasını ödeyecek paramız yok. Bunun için mecburen burada yaşıyoruz. Allah herkesin yaptığı yardımı kabul etsin.”  Tamer Yazar