Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ya onarın, ya Dsi’ye devredin!

KAŞIKÇI, Topboğazı ile Kızılçat

KAŞIKÇI, Topboğazı ile Kızılçat Göletlerindeki arızaların giderilmesi için topu Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne attı.

İlimiz Antakya-Kırıkhan arasındaki Topboğazı ile Yayladağı Kızılçat Göletlerinin tarımsal sulamada kullanılamadığı öne sürüldü. İddiayı ortaya atan MHP’li Vekil Lütfi Kaşıkçı, TBMM Genel Kurulu’nda konuyu gündeme taşıdı.

Kırıkhan ile Belen ilçelerimizin sınırlarında yer alan, Topboğazı Göleti ile Yayladağı ilçesindeki Kızılçat Göleti’nin bakım, onarım ve işletmesinin Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne ait olduğunu hatırlatan MHP’li Vekil Lütfi Kaşıkçı, bu göletlerden birisinin haznesinde bulunan çamur yüzünden, bir diğerinin de gövdesinde bulunan çatlak yüzünden istenilen miktarda su biriktiremediğini, dolayısıyla tarımsal sulamada istenen verimin alınamadığını söyledi.

MHP’li Vekil Lütfi Kaşıkçı, Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne hitaben, TBMM Meclis kürsüsünden şunları söyledi:

“Buradan bir kez daha seslenmek istiyorum. Kırıkhanlı, Belenli ve Yayladağılı çiftçilerimizin tarlalarını sulaması için bu 2 göletin acilen temizlenmesi ve onarılması gerekmektedir. Şayet Hatay Büyükşehir Belediyesi bunu yapamıyorsa, bir dilekçeyle, bu 2 göleti Devlet Su İşleri’ne devretsin. Devlet Su İşleri, bu 2 göledin tamiri ve bakımı için hazır.”

MHP Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, bu iki göletle ilgili sıkıntıları geçtiğimiz yıl da dile getirmişti. 2021 yılı Ocak ayında bir basın açıklaması yapan Kaşıkçı, Yayladağı ilçesindeki Kızılçat Göleti’nde çatlaklar oluştuğunu kaydederek, HATSU’ya hitaben, “Kızılçat’taki Sulama Göleti onarılsın” mesajı vermişti.

2021 yılı Ocak ayındaki açıklamasında, barajlardaki su seviyesinin % 3 gibi çok kritik seviyelere düştüğünü hatırlatan MHP’li Vekil Lütfi Kaşıkçı, kuraklığın bu seviyelerde olması nedeniyle, HATSU’nun önlemler alması gerektiğini hatırlatmıştı.

MHP Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, geçtiğimiz Cuma günü de TBMM’deki konuşmasında, Yayladağı-Kılızçat Göleti’ndeki çatlağın giderilmediğini, ayrıca Topboğazı Göleti’nin de çamur yüzünden su toplayamadığını belirterek, Hatay Büyükşehir Belediyesi’ni, bu sorumluluğu yerine getiremeye, aksi halde iki göleti de DSİ’ye devretmeye çağırdı. -Cemil Yıldız-