Yabancıya Satış Yasaklansın!

Yabancıya Satış Yasaklansın!

Mehmet Güzelmansur ve arkadaşları, KONUT fiyat artışlarıyla ilgili TBMM’ye Araştırma Önergesi verdi

Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmsansur ve arkadaşlarının önergesiyle, Türkiye’de konut fiyatlarındaki artışın araştırılması istendi. Önergede ayrıca, konut fiyatlarını aşırı şekilde arttırdığı belirtilen yabancılara konut satışının da yasaklanması isteniyor. Önerge, geçtiğimiz hafta sonunda, CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur ve 24 Milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Araştırma önergesinde, “konut fiyatlarında artışa neden olan etmenlerin ve artışı durduracak tedbirlerin belirlenmesi, yabancılara konut satışı politikasının tüm yönleriyle gözden geçirilmesi, 250 bin dolara ev alan yabancıya vatandaşlık verilmesi gibi yanlış uygulamaların etkilerinin bütün boyutlarıyla incelenmesi amacıyla” komisyon kurulması istendi.

EV ALMAK HAYAL OLDU-
Konut fiyat artışlarının %120’ye yaklaştığını ve bu haliyle Türkiye’nin konut fiyatlarının en çok yükseldiği ülkelerden biri haline geldiği söylenen, Güzelmansur ve arkadaşlarının TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergede şöyle denildi:
“Ülkemizde konut fiyatlarının bu denli artmasındaki en önemli nedenlerden biri, Türk Lirasındaki rekor değer kayıpları iken, bir diğer önemli neden de yabancılara konut satışındaki artıştır. 250 bin dolara ev alana promosyon gibi vatandaşlık verilmesi, yabancıların Türkiye’de konut alma iştahını kabartmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayımladığı konut satış istatistiklerine göre, 2021 yılında yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yıla göre % 43,5 artmıştır.”
-YABANCIYA KONUT SATIŞI YASAKLANMALI-
Verdiği Araştırma Önergesi ile ilgili konuşan Güzelmansur, yabancılara konut satışında yasaklanmasını istediği önergesinde şunları dile getirdi:
“İktidar, yabancıya konut satışını, bizim vatandaşımızın alım gücünün düşmesiyle beraber, konut piyasasında yaşanan daralmaya can simidi gibi görüyor. Ancak yabancının konut alımındaki artışının getireceği ekonomik, sosyolojik, demografik riskler var. Birincisi, alt ve orta gelir grubundaki vatandaşlarımızın ev sahibi olması hayal olmaya başladı. İkincisi, konut fiyatlarındaki kontrolsüz artış, daha ucuz bölgelere doğru zorunlu bir iç göç dalgası yaratacak. Üçüncüsü de evlenme oranları düşecek. Çünkü konut satış fiyatlarının artması, ev kiralarının da artmasını tetikliyor. Dolayısıyla da bizim, kendi vatandaşımızı koruma adına, belli bir süreliğine de olsa yabancılara konut satışını yasaklamamız lazım.
Konut fiyatlarının %50 arttığı Kanada, vatandaşını korumak için bunu yaptı. %120 artışın olduğu ülkemizde yetkililer neyi bekliyor? Bu konunun tüm boyutlarıyla araştırılması için Meclis’te Komisyon kurulmalı.”
Milletvekili Mehmet Güzealmansur, birkaç gündür, T.C. vatandaşlığı için konut alım kriterinin 400 bin dolara yükseltildiğine dair haberler verilse de, bu konuda hala bir yasal dü-zenleme yapılmadığının altını çize-rek, “Dolaysıyla, T.C. vatandaşlı-ğının bedeli, mevzuatta hala 250 bin dolardır” dedi.
-Mutlu Yanık-