Yaklaşan seçimin…

Yaklaşan seçimin…

Merak Edileni!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’deki Suriyeli seçmen sayısının 120 bin olduğunu açıklarken, paylaştığı rakam içindeki ‘şehir dağılımını’ vermedi.

Önceki gün, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Suriyeli seçmen sayısı şu an 120 bin. 211 bin kişiyi vatandaş yaptık. Bunun 91 bini, 92 bini çocuk, reşit değil yani. Geri kalanı 120 bininden 60 küsur bini erkek, 55 küsur bini kadın! Bu kadar!” ifadelerini kullandı.

Soylu, Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmelerine ilişkin tartışmalarla ilgili olarak ise şunları söyledi:

“Biz, insaniliğimizden, komşuluğumuzdan, o insanların karşı karşıya kaldığı zulümden, o insanların karşı karşıya kaldığı süreçlerden ayrı bir düşünce içerisinde olamayız. Ama bu insanlar kendi memleketlerine dönmeyecekler mi? Elbette dönecekler. Fakat şu anda nereye dönebilirler? PYD’nin etkin olduğu bölgelere mi dönebilirler? Şu anda rejimin sürekli bombaladığı bölgelere mi dönebilirler?”

Bakan Soylu, paylaştığı rakam içindeki ‘şehir dağılımını’ vermedi. Bilindiği gibi Türkiye’de en çok Suriyelinin yaşadığı 4 şehir; İstanbul (548.108 Sığınmacı), Gaziantep (464.541 Sığınmacı), Şanlıurfa (384.606 Sığınmacı) ve Hatay (369.699 Sığınmacı) olarak sıralanıyor.

Tamer Yazar