Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yalnızlık insanı öldürüyor

Yapılan bir araştırmaya göre

Yapılan bir araştırmaya göre yalnızlığın insanı öldürdüğü kanıtlandı. Yapılan araştırmaya göre yalnızlığı önlemek ve daha erken ölme riskini azaltmak için herkesin ayda bir kez ailesini ve arkadaşlarını ziyaret etmesi gerektiğini gösterdi.

Araştırmadan çıkan bulgulara göre sevdiklerini ayda bir kez görmemenin ve yalnız yaşamanın ölüm riskini arttırdığı gözlemlendi. İngiltere’de yapılan araştırmada ortalama yaşı 57 olan beş farklı sosyal bağlantı türüne sahip 458 bin 146 kişiyi 12 yıldan fazla süre takip edildi. Yapılan takip sonucunda yalnız yaşayanların, aile ve arkadaşları tarafından hiç ziyaret edilmeyenlerin kalp hastalığı nedeniyle ölme risklerinin % 48 oranında daha fazla olduğu tespit edildi.

Aile ve arkadaşlarını hiç görmeyen kişilerin, sosyal izolasyonda yaşamayanlara göre erken ölüm oranı yüzde 77 daha yüksek. Araştırmacılar, aile ve arkadaşların ayda bir ziyaret etmenin ölüm riskini azaltabileceğini ve bu sebeple insanların aile ve arkadaşlarını ziyaret edip vakit geçirmesini tavsiye etti.-Adil Yeşildağ-